„Je to Kaja Kallasová, bývalá premiérka Estonska, která naprosto přesně pojmenovala nebezpečí plynoucí z ruského napadení Ukrajiny. Po všech stránkách mimořádný člověk je i Elon Musk,“ míní Horáček.
Rituální předmět, hrací kostka nebo ozdoba – nad účelem předmětu si lámou hlavu odborníci i amatérští nadšenci. V Evropě bylo objeveno asi 130 těchto artefaktů ze slitiny mědi, z toho 33 v Británii.
Z původní sochy se našly obě nohy, jedno koleno, jeden biceps, předloktí a hlava. To stačilo k rekonstrukci celé sochy císaře. Replika bude stát v Římě nejméně do roku 2025.
Flakónek je luxusní, z křemenného skla. Nepropustnou zátku má z nezvyklého materiálu. Podle studie je to první známý doklad zátky z dolomitu se živičným utěsněním.
Kolem pohřební komory bylo rozmístěno 41 železných hřebů. 25 z nich bylo bez hlavičky a ohnutých do pravého úhlu. Ostatní byly sice celé, ale byly několikrát zkroucené kolem své osy.
David Gal ve studii využíval hlavně možnosti dnešní doby. Získal data ze sedmi tisíců stanic, které ve Středomoří každou hodinu měří sílu a směr větru. Pracoval také s virtuálním plánováním cest.
Oba muži leželi na zádech pod nejméně dvoumetrovou vrstvou popela. První z nich byl mladý, pravděpodobně ve věku mezi 18 a 25 lety, a archeologové se domnívají, že šlo o otroka.
Odborníci na ploše 30 hektarů mimo jiné zaměřili někdejší budovu lázní, tržnici, několik chrámů a divadlo. Trvalé osídlení na místě Falerii Novi bylo už v roce 241 před naším letopočtem.
Akvadukt začínal u obce Tuéjar a vedl až do centra města Valencie. Byl nejdelším římským akvaduktem na Pyrenejském poloostrově a šestým nejdelším v celé Římské říši.
Vědci ve Španělsku hlásí jedinečný nález. Na jihu země objevili stavební dělníci 600 kilogramů starých mincí z období, kdy Pyrenejskému poloostrovu vládli staří Římané.