Proč Světová zdravotnická organizace varuje před šířením viru mpox, tzv. opičích neštovic? Jaké nebezpečí hrozí v Evropě? Na co si dát pozor při cestách do afrických zemí?
Měli by lékárníci a stomatologové pomoci s očkováním proti covidu a proti chřipce? Pomohl by tento krok k větší proočkovanosti populace, nebo by naopak zmenšil důvěru ve vakcinaci?
Video hovoří o údajně nebezpečné látce SM-102, kterou vakcíny obsahují. Ta ale ve skutečnosti nebezpečná není, bezpečnostní zpráva hovořila o rizicích chloroformu, který ale součástí vakcín není.
„Současná aktualizace vakcín je nastavena na omikron BA.1. Do dvou tří týdnů přijde úprava pro omikron BA.4 a BA.5,“ vysvětluje v rozhovoru Roman Chlíbek, předseda České vakcinologické společnosti.
Česko má nové typy koronaviru varianty omikron označené BA.4 a BA.5. Snáze proniknou přes covidovou imunitu a očkování, popisuje pro iROZHLAS.cz šéf České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek.
Další evropské země hlásí případy onemocnění opičích neštovic. „Úplně mě to nezneklidňuje, protože to není nové onemocnění,“ říká pro Radiožurnál šéf České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek.
Předseda České vakcionologické společnosti Roman Chlíbek přesto doporučuje, že pokud lidé mají první dvě dávky od Pfizeru, měli by si nechat dát od společnosti Pfizer i třetí dávku vakcíny.
Institut tvoří pět skupin, vede ho vakcinolog Roman Chlíbek. Odborníci by měli dávat doporučení a stanoviska, kterými se bude následně zabývat Centrální řídící tým.
„Člověk, který je nemocný variantou omikron, virus nejvíce vylučuje zhruba dva dny před objevením prvních příznaků a první tři dny nemoci,“ říká epidemiolog Roman Chlíbek.
Podle Chlíbka zatím přeočkování dětí neschválila Evropská léková agentura (EMA), ale v pondělí o něm rozhodl americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA), proto se očekává i souhlas pro Evropu.
Nový ministr zdravotnictví Vlastimil Válek navrhne vládě, aby obchody na Vánoce fungovaly jako bez vyhlášení nouzového stavu - 24. prosince pouze do 12 hodin a 25. prosince úplně zavřeno.
Vyhlášku o povinném očkování, která má platit od března příštího roku, v pátek ministerstvo odeslalo do legislativní rady vlády. Příští týden by měla vyjít ve Sbírce zákonů.
Od nového roku se zkracuje platnost covidových očkovacích certifikátů, a to na devět měsíců. Pro jejich prodloužení bude nutná posilovací dávka, jinak certifikát přestane platit.
U vakcín Pfizer/BioNTech a Moderna by se měl rozestup zkrátit na pět měsíců. Podpůrná dávka vakcíny Johnson & Johnson se bude očkovat už po dvou měsících.
Budou se proti covidu očkovat i děti starší pěti let? Je proveditelné uznávání protilátek jako ekvivalentu očkování? Vladimír Kroc se ptal vakcinologa Romana Chlíbka.
Nová poradní skupina se skládá z lidí z různého spektra s cílem dát dohromady jednotné názory a předejít tak roztříštěnosti. Má být k dispozici současné i příští vládě.
„Myšlenkou je zapojit do skupiny lidi z různého spektra, aby byli pohromadě a abychom dávali dohromady jednotné názory a nebyla tady roztříštěnost,“ řekl Radiožurnálu Roman Chlíbek.
Mají opatření, která nově vyhlásilo ministerstvo zdravotnictví, šanci na úspěch? „Jako nesprávné považuji vypnutí úhrad testů,“ říká pro server iROZHLAS.cz třeba epidemiolog Rastislav Maďar.
V tisku se v úterý dočtete, že ministerstvo zdravotnictví připravuje manuál, jak nově postupovat při léčbě covidu. Doporučuje rychlejší hospitalizaci i zařazení nového léku, píší Hospodářské noviny.
Data z ciziny ukazují, že ochrana očkováním proti covidu-19 po čase klesá. Proto je nutné vybraným skupinám podat třetí dávky vakcín. Vyplývá to ze společného prohlášení čtyř odborných společností.
Vakcinolog Roman Chlíbek má za to, že další přeočkování populace je na místě. Jde prý o zamezení přehlcení nemocnic a dalšího šíření. Imunolog Václav Hořejší tvrdí, že přeočkování „nehoří“.
„Říct, že pacienti po transplantaci určitě budou profitovat z třetí dávky, je přinejmenším neseriózní,“ oponuje přednosta anesteziologické kliniky v pražském Motole Tomáš Vymazal.
Podle Vašákové není imunita jednoznačně zobrazitelná pouze protilátkami. I když člověk má pozitivní protilátky, může podle ní onemocnět a jsou i známy případy, kdy se to stalo.
I přes klesající počty nakažených stále není jisté, zda bude pandemie koronaviru brzy u konce. Odborníci se obávají delta mutace. Předejít by jí mohlo očkování, říká viroložka Ruth Tachezy.