K prokázání bezinfekčnosti na covid by neměly být uznány protilátky, doporučují odborníci
Odborníci nedoporučují uznávat protilátky na covid-19 jako prokázání bezinfekčnosti. Člověk, který má protilátky, podle nich může onemocnět. Naopak negativní test na protilátky neznamená, že se člověk nedokáže před infekcí covidem chránit. V pátek to řekla náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková, která je zároveň předsedkyní České pneumologické a ftizeologické společnosti.
Podle Vašákové není imunita jednoznačně zobrazitelná pouze protilátkami. I když člověk má pozitivní protilátky, může podle ní onemocnět a jsou i známy případy, kdy se to stalo.
Počet nakažených covidem ve čtvrtek oproti minulému týdnu mírně stoupl. Přibylo 203 případů
Číst článek
Naopak negativní výsledek testování na protilátky neznamená, že se organismus nedokáže chránit. Proto závěrem je, že přítomnost protilátek nelze využít jako prokázání protilátek.
Podle předsedy vakcinologické společnosti Romana Chlíbka také nejsou protilátky důvodem, proč by se člověk neměl nechat očkovat.
Test na protilátky je podle Vašákové v současnosti důležitý jen ve dvou případech. První je, pokud má člověk příznaky covidu, ale test na covid má negativní. Protilátky se vyšetřují také u dárců krevní plazmy, která se experimentálně používá k léčbě covidu.