Ukrajina po vpádu ruských vojsk loni v únoru zasáhla několik Ruskem ovládaných plošin. Obě země pravidelně posílají na plošiny své vojáky, aby je obsadili.
Šéf ruské správy Krymu v pondělí uvedl, že ukrainský systém pobřežní obrany zasáhl vrtné plošiny pro těžbu plynu v Černém moři. Krátce poté ruská armáda ostřelovala jih Ukrajiny.
Americká lehká ropa West Texas Intermediate spadla pod 30 dolarů za barel a ztrácí kolem osmi procent. Trh neuklidnila ani série opatření, k nimž sáhly přední centrální banky světa.
Americký prezident Donald Trump dnes vydal nařízení otevřít těžbě ropy a zemního plynu rozsáhlé oblasti v amerických vodách. Zrušil tak zákaz Baracka Obamy.
Na záchraně Čecha pohřešovaného v Libyi se pracuje na několika frontách. Jeho případu se dnes věnoval krizový štáb, zítra o něm bude jednat vláda a přímo do regionu v nejbližších hodinách odcestuje český diplomat. Další ho má následovat do 48 hodin. Nestabilní situace v Libyi ale může jejich úkol zkomplikovat.
Aktivisté Greenpeace, které ruští pohraničníci zadrželi při pokusu proniknout na ropnou plošinu Prirazlomnaja, zůstanou ve vazbě mnohem déle. Soud prodloužil vazbu Australanovi Collinu Russelovi o tři měsíce a očekává se, že podobně dopadne i zbylých 27 zadržených. V případě lodní lékařky a fotografa ale soud rozhodl, že po zaplacení kauce mohou na svobodu.
Výstražnou střelbou zastavili ruští pohraničníci akci členů hnutí Greenpeace v Pečorském moři. Ekologičtí aktivisté se pokusili proniknout na ropnou plošinu Prirazlomnaja.
Bezpečnostní síly v Jemenu údajně zmařily připravovaný útok islámských radikálů na ropné a plynové terminály. Desítky militantů prý na ně nemohly udeřit kvůli posílené ostraze objektů.
Ochránci přírody z hnutí Greenpeace zastavili těžbu ropy na ruské plošině v arktickém Pečorském moři. Šest zkušených horolezců ze Spojených států, Kanady, Finska a Německa se nahoru dostalo s pomocí lan. Neodradila je ani ledová voda, kterou na ně shora stříkali z hadic.
V Ochotském moři na ruském Dálném východě dále pátrají záchranáři po obětech havárie ropné plošiny, která se v bouři převrátila a potopila. Zachránit se podařilo 14 z celkem 67 lidí na palubě. Záchranáři zatím našli těla 16 pohřešovaných. Šance na přežití dalších se podle ruských úřadů zmenšují.
Ruští záchranáři pátrají na ruském Dálném východě po obětech havárie na ropné plošině. Těžební věž plovoucí v Ochotském moři se v bouři převrátila a potopila. Podle ruských úřadů se zatím podařilo zachránit 14 lidí. 2 lidé zemřeli a 51 se jich pohřešuje. Celkem bylo ve chvíli havárie na plošině 67 zaměstnanců.
V Mexickém zálivu došlo k další havárii na ropné plošině. Potopila se plošina, na které byla plovoucí ubytovna pro dělníky těžebních společností. Všech 713 lidí se podařilo evakuovat.
Únik ropy z Deepwater Horizon v loňském roce ekologicky i ekonomicky zdevastoval Mexický záliv. Nová studie však naznačuje, že v některých směrech může být odhad škod podhodnocený.
|David Koubek, Veronika Sedláčková, Lenka Rafaelová|Zprávy ze světa
Za únik ropy v Mexickém zálivu může celá série chyb. Tvrdí to ropná společnost BP ve své interní vyšetřovací zprávě. Výbuch na ropné plošině Deepwater Horizon zabil 11 lidí a způsobil největší únik ropy v historii Spojených států.
Obyvatele měst a vesnic na pobřeží Mexického zálivu vyděsil nový výbuch vrtné plošiny. Havárie se tentokrát zřejmě obešla bez úniku ropy. Na rozdíl od exploze na zařízení společnosti BP v dubnu nepřišel nikdo o život. Při katastrofě z letošního jara unikly do oceánu stamiliony litrů ropy.
Firma BP odložila ohlášený tlakový test nového krytu, který má zastavit únik ropy z poškozeného podmořského vrtu. Vládní odborníci spolu s těžaři v Mexickém zálivu prověřují, jestli by tlakový test nepoškodil ropné vedení uvnitř vrtu. Není totiž jasné, jestli ho výbuch během dubnové havárie plošiny Deepwater Horizon nepoškodil.
Americký moderátor Larry King uváděl na CNN dvouhodinovou benefiční talkshow. Jejím cílem bylo získat prostředky pro nadace, které pomáhají odstraňovat následky ropné havárie v Mexickém zálivu. Ropa uniká do moře od 20. dubna po havárii těžební plošiny, kterou využívala britská společnost British Petroleum.
Britská společnost British Petroleum se snaží omezit únik ropy z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu, zatím ale není jasné s jakým výsledkem. Ropa z vrtu uniká už skoro čtyři týdny, od dubnové havárie těžební plošiny firmy BP. Vrt je v hloubce asi kilometr a půl a společnost BP se ho už několikrát neúspěšně pokusila ucpat. Teď oznámila, že z vrtu začala odčerpávat ropu do tankeru na hladině.
Únik ropy z vrtu v Mexickém zálivu se daří částečně kontrolovat. Hlásí experti naftařské společnosti British Petroleum. Americké úřady ale nejsou spokojené.
Přes všechny snahy těžařské společnosti BP dál uniká ropa z poškozeného vrtu v Mexickém zálivu. Únik ropy a následná ekologická katastrofa, která hrozí pobřeží Spojených států, by mohl do budoucna ovlivnit ceny energií. Zvyšování nákladů by se nemuselo týkat jen cen ropy, ale také ceny zemního plynu, která jsou na cenách ropy nepřímo závislá. Když totiž těžaři budou muset uhradit všechny škody, zvýší se náklady na pojištění těžební činnosti.
Kvůli havárii ropné plošiny u břehů Ameriky propadlo tržní ohodnocení společnosti BP o 26 miliard dolarů. Jen včera její akcie oslabily v New Yorku o 8 %.
Situace v mexickém zálivu se dramatizuje. První výběžky ropné skvrny už dosáhly pobřeží amerického státu Louisiana v ústí řeky Mississippi. Postup skvrny, která se utvořila po nedávné explozi těžební plošiny v mexikém zálivu, se zrychluje. Americký stát už požádal o pomoc také federální vládu.
Ropná skvrna v Mexickém zálivu roste. Do boje s podmořským únikem, který odstartovala zkáza těžební plošiny před týdnem, se zapojuje stále více lodí i letadel. Navzdory vynakládanému úsilí se počítá s možností, že ropa během pár dní dosáhne pobřeží.
Pobřeží Mexického zálivu je v nebezpečí. Ohrožuje ho ropa z vrtu v místě ropné plošiny, která minulý týden explodovala a nakonec zmizela do moře. Původně se mělo za to, že odklízet se budou jen pozůstatky jednorázového ropného úniku, ropa ale stále vytéká z vrtné trubky ponořené přibližně 1500 metrů pod hladinou. Množství, které se každý den dostává do vod Mexického zálivu, se odhaduje na tisíc barelů, americká pobřežní hlídka charakterizuje únik jako velmi vážný.
Jedenáct dělníků se stále pohřešuje po výbuchu na ropné plošině v Mexickém zálivu. Hledá je americká pobřežní stráž a doufá, že jsou na záchranném člunu. Dalších sedmnáct lidí bylo zraněných, z toho tři vážně. Většinu ze 126 zaměstnanců těžařské společnosti se podařilo dostat do bezpečí.
Latinskoamerické a karibské země podpořily postoj Argentiny ve sporu s Británií o svrchovanost nad Falklandskými ostrovy. Na zasedání v mexickém Cancunu je podle zpravodajů připraven dokument, který bude pravděpodobně schválen jednomyslně.