Ropa přestala do Česka z východu proudit ve středu ráno. Vláda kvůli tomu preventivně rozhodla o půjčce Orlen Unipetrol 330 000 tun ropy z nouzových zásob.
Dva zdroje Reuters obeznámené se situací uvedly, že příčinou zastavení dodávek od ruské společnosti Rosněfť byly platební potíže mezi tranzitní zemí Ukrajinou a Ruskem, ale už se je podařilo vyřešit.
Když se před devíti lety podepisovala v Paříži dohoda o ochraně klimatu, nad závazky panovala, dá se říci všeobecná shoda. Kritika byla spíš proto, že se dělá málo.
S ruskou ropnou společností Lukoil uzavřela dohodu maďarská firma MOL. Dohodli se o přepravě ropovodem Družba, MOL se v rámci dohod stane na bělorusko-ukrajinské hranici vlastníkem přepravované ropy.
Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pátek řekl, že ukrajinský zákaz by mohl v dlouhodobé perspektivě ohrozit maďarskou energetickou bezpečnost. Řešení se zatím nepodařilo nalézt.
Dovozy ruské ropy do Česka zhruba za rok skončí. A to i přesto, že podíl ropy z ruského ropovodu Družba činil loni 58 procent z celkového dovozu do Česka.
Objem exportu byl za poslední týden o 420 000 barelů denně vyšší, než kolik Moskva slíbila, že bude v prvním čtvrtletí dodávat na trh. Čtyřtýdenní průměr překonal cílový objem o 80 000 barelů denně.
Dovoz ropy ropovodem Družba stoupá i přes protiruské sankce zaváděné kvůli invazi na Ukrajinu. Loni v prosinci začal platit zákaz dovozu ruské ropy do Evropské unie.
Dodávky ropy z Itálie pokryjí od roku 2025 potřeby České republiky, státní společnost Mero uzavřela dohodu s konsorciem firmy TAL na rozšíření Transalpinského ropovodu.
Podle zprávy funguje pět zemí jako pračka ruské ropy pro státy, které dovoz ruské ropy omezují. Jde o Čínu, Indii, Turecko, Spojené arabské emiráty a Singapur.
Indičtí politici mluví o ambici převzít pozici nejvýznamnější dílny světa, zároveň ale chtějí prosazovat hlavně zájmy své země a dál například rozvíjejí obchodní styky s Ruskem.
Ruský prezident Vladimir Putin tento týden podepsal dekret, který zakazuje dodávky ruské ropy a ropných produktů do zemí uplatňujících cenový strop na ruskou ropu.
Signál, který tím Kreml vysílá, je ale podle Romancova zřejmý: Kreml chce držet Putinovu image z dob premiérství: „Z této doby pocházejí jeho fotografie do půli těla svlečeného a jedoucího na koni.“
Od pondělí se do unijní sedmadvacítky nesmí dovážet ruská surová ropa po moři. Za další dva měsíce, tedy od února, se zákaz rozšíří i na ropné produkty.
Družba přivádí ruskou ropu přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky, kvůli raketovému útoku ale byla na ukrajinském území od úterního večera mimo provoz.
„Bez ohledu na to, jestli bude premiérem Rishi Sunak nebo Liz Trussová, bude britská vláda dál podporovat Ukrajince a jejich boj za odražení ruských útočníků,“ míní britský ministr pro Evropu.
Podle Reuters platbu odblokovala nizozemská banka ING. Předseda představenstva společnosti Mero Jaroslav Pantůček v České televizi řekl, že dodávky ropy by mohly být obnoveny v pátek nebo sobotu.
Lídři sedmadvacítky se v principu dohodli na částečném zákazu dovozu ruské ropy. Ze zákazu obchodování s produkty vyrobenými z ruské ropy dostane Česko 18měsíční výjimku, řekl Fiala.
Šestý soubor sankcí za ruskou invazi na Ukrajinu komise navrhla už začátkem května. Jeho zásadní částí měl být úplný zákaz dovozu ruské ropy. Proti se postavila Budapešť.
Senát také schválil, aby Spojené státy Rusku odebraly status běžného obchodního partnera. Obě opatření byla přijata jednomyslně. Jde o další stupňování americké reakce na ruskou invazi na Ukrajinu.
Ropa z Ruska přestala ropovodem proudit v pátek 5. listopadu a v sobotu ráno začalo vytlačování více než 4000 metrů krychlových ropy do centrálního tankoviště.