Biden zvažuje zpřísnění protiruských sankcí. Před nástupem Trumpa chce podpořit Ukrajinu

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zvažuje, že uvalí nové a přísnější sankce na ruský obchod s ropou, aby omezila schopnost Moskvy financovat válku na Ukrajině. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom ve středu informovala agentura Bloomberg. Biden příští měsíc končí ve funkci a jeho administrativa s blížícím se návratem Donalda Trumpa do Bílého domu stupňuje kroky na podporu Ukrajiny.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Joe Biden

Americký prezident Joe Biden | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Terčem nových sankcí by podle zdrojů mohla být část ruského exportu ropy, na podobě sankcí se však ještě pracuje. Bidenova administrativa se přísnějším sankcím na vývoz ruské ropy dosud vyhýbala kvůli obavám, že by mohly vést k výraznému nárůstu cen suroviny, píše Bloomberg.

Trh si našel cestu. Rusové mají stále luxusní zboží ze Západu, sankce válku nezastavily

Číst článek

Zdroje nicméně uvedly, že nyní je tato administrativa připravena k razantnějším krokům, protože ceny ropy na světových trzích jsou pod tlakem kvůli slabým vyhlídkám u poptávky. Zároveň se zvyšují obavy, že Trump bude nutit Ukrajinu k rychlé dohodě o ukončení války s Ruskem.

Washington už dříve zakázal dovoz ruské ropy do USA, nové sankce by se však mohly zaměřit na zahraniční odběratele ruské ropy. To by mohlo být spojeno s riziky, protože ruskou ropu nakupují i některé vlivné země, včetně Číny a Indie, upozorňuje Bloomberg.

Bidenova administrativa podle zdrojů zvažuje i sankce vůči flotile tankerů, které Rusko používá k vývozu ropy. Podobné sankce ještě letos plánuje zavést rovněž Evropská unie. Předpokládá se, že terčem sankcí EU se stanou i jednotlivci zapojení do obchodu s ruskou ropou.

Spojené státy už v listopadu uvalily sankce na ruskou společnost Gazprombank, která inkasuje platby za plyn od evropských zákazníků ruské státní plynárenské společnosti Gazprom. Maďarsko a další země, které se spoléhají na dovoz plynu z Ruska, následně varovaly, že tento krok přináší potenciální riziko pro energetickou bezpečnost. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme