Klíčový faktor: přechod na válečnou ekonomiku. Jasná představa vrcholných ruských představitelů, čeho chtějí dosáhnout, ovlivnila zaměření země. Z toho podle oslovených odborníků těží Rusko stále.
„Celá řada poznatků nasvědčuje tomu, že ruská diplomatická síť slouží i pro jiné zájmy než čistě pro diplomacii,“ zdůrazňuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).
„Myslím, že kolegové z evropských zemí rozumí tomu, že špionážní aktivity znamenají riziko, a je veřejně známým faktem, že celá řada takových aktivit probíhá pod diplomatickým krytím,“ uvedl Lipavský.
Berlín se k věci zatím nijak nevyjádřil. Německý server Focus psal koncem března o chystaném vyhoštění asi 30 ruských diplomatů kvůli podezření, že vykonávají špionážní činnost.
Odcházející bulharská vláda Kirila Petkova vyhostila v úterý 70 pracovníků ruské ambasády. Měli podle ní provádět špionáž a podporovat politickou nestabilitu v zemi.
Bulharsko vyhostilo deset ruských diplomatů akreditovaných v zemi. Podle ministerstva zahraničí v Sofii působili v rozporu s vídeňskou úmluvou o diplomatických vztazích.
„V případech, jako je tento, existuje soubor opatření, která musí být dodržena, a to i z bezpečnostních důvodů,“ vysvětlil ruský diplomatický pracovník.
I kvůli nekoordinování českého postupu se spojenci z EU a NATO nakonec solidárně vyhostilo své velvyslance jen pět zemí a žádné další zřejmě nepřibudou.
Praha||Aneta Daněčková, Tomáš Zrůst|Zprávy z domova|Aktualizováno
Ruská federace má čas do čtvrtečních 12.00, aby umožnila návrat všech vyhoštěných diplomatů zpět na velvyslanectví v Moskvě. Poté Kulhánek rozhodne o snížení počtu pracovníků na ruské ambasádě.