Unikátní kráčející rypadlo RK 5000 je možné si nově prohlédnout ve virtuální realitě. Největší rypadlo v Česku je teď možné si virtuálně projít na webu Uhelného safari, nebo prostřednictvím 3D brýlí.
Podle mluvčí společnosti se mělo o případném využití rypadla mluvit už před deseti nebo patnácti lety, když vznikal plán rekultivace. Ministerstvo by mělo rozhodnout ve druhé polovině tohoto roku.
Kolem 15.00 slezli aktivisté z rypadla v Dolech Bílina kvůli počasí. Policie zadržela čtyři lidi a převezla je na služebnu. Na rypadle v dolech Nástup Tušimice na Chomutovsku aktivisté zůstávají.
Stroj váží téměř 5 000 tun a vysoký je 36 metrů. Jde o jeden z celkem dvou vyrobených kusů. Patří mezi největší uhelná rypadla v historii českého dobývání uhlí.
Osm aktivistů a aktivistek Greenpeace obsadili rypadlo v pondělí v brzkých ranních hodinách, těžbu ale neohrozili. Zásoby mají ještě na několik dní, řekl ve čtvrtek ráno jeden z nich.
Aktivisté žádali, aby ministerstvo životního prostředí zamítlo výjimku z emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice. O výjimce rozhodne ministerstvo v první polovině listopadu.
Technici v dole ČSA na Mostecku dva měsíce vyprošťovali z jámy obří patnácti set tunové rypadlo. Velkostroj se propadl do staré důlní šachty v polovině ledna. Dnes se podařilo rypadlo zcela vyprostit, další dva měsíce ho budou technici opravovat.
V lomu ČSA na Mostecku začalo vyprošťování obřího rypadla, které se propadlo před dvěma týdny. Na místo přijeli odborníci z Báňského úřadu, výrobce rypadla i bezpečnostní experti. Museli vyřešit, jak několik stovek tun vážící rypadlo z jámy vytáhnout.
Ekologičtí aktivisté ukončili symbolicky za 5 minut 12 blokádu těžby hnědého uhlí u Litvínova. Ekologové z hnutí Greenpeace ráno vyšplhali na obří rypadlo v dole ČSA a protestem chtěli upozornit na možné prolomení těžebních limitů.
Šest členů hnutí Greenpeace se vyšplhalo na rypadlo v lomu ČSA na Mostecku s transparentem protestujícím proti prolomení těžebních limitů hnědého uhlí. Policie ani těžařská firma proti nim zatím nezasáhly.
Do lomu, kde se těží hnědé uhlí, nedaleko severočeského Duchcova, se vydalo nové obří rypadlo s označením KK1300. Pro odborníky je to mimořádná událost nejen kvůli úctyhodným rozměrům stroje. Podobný velkostroj byl totiž naposledy uvedený do provozu před více než 20 lety.