Aktivisté Greenpeace ukončili protest na rypadle u Litvínova
Ekologičtí aktivisté ukončili symbolicky za 5 minut 12 blokádu těžby hnědého uhlí u Litvínova. Ekologové z hnutí Greenpeace ráno vyšplhali na obří rypadlo v dole ČSA a protestem chtěli upozornit na možné prolomení těžebních limitů.
Aktivisté opouštějí dobývací prostor společnosti Czech Coal, šest z nich, kteří vylezli na rypadlo, policie pravděpodobně odveze na služebnu, protože spáchali přestupek. K výslechu už byli během dopoledne přepraveni další dva demonstranti.
Greenpeace chystá proti prolomení těžebních limitů další akce a protesty. Podle programového ředitele Michala Komárka nechtějí ekologové zatím žádné konkrétní věci prozrazovat.
„Zdá se, že vláda nebere své sliby vážně, že územní limity těžby neprolomí, naopak se zdá, že směřuje k tomu, že zvažuje velice vážně, že přijme státní energetickou koncepci ve variantě s prolomením limitů. Tohle nebezpečí považujeme za zcela akutní,“ říká Michal Komárek z hnutí Greenpeace.
ČTĚTE TAKÉ: ‚Nečasi zastav‘, vyzývali premiéra aktivisté Greenpeace v lomu u Horního Jiřetína
Prolomení limitů na těžbu hnědého uhlí na Mostecku je jednou z variant státní energetické koncepce, kterou prosazoval bývalý ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek.
Podle Michala Komárka proti této variantě státní energetické koncepci neprotestoval žádný ministr ODS: „Neprotestoval proti tomu ani premiér, kterého jsme na transparentu vyzvali k tomu, aby přeci jenom znovu zvážil sliby, které dával občanům a voličům.“
Hosty Světa o druhé byli Michal Komárek z hnutí Greenpeace a mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček
Uhlí podle Michala Komárka nepotřebujeme a jeho spálením vznikne další miliarda tun emisí CO2: „Je za tím lobby, ovšem velká část politiků téhle uhelně jaderné lobby jde na ruku a to se v posledních letech bohužel nemění."
Mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Pavel Vlček potvrzuje, že vláda Petra Nečase se zavázala, že nebude prolamovat limity do roku 2015.
„Jedna z těch variant v sobě obsahuje maximální využití domácích zdrojů, což je přesně v souladu s tím, co předložila Evropská unie v roce 2008 - byla přijata strategie, která říká, že státy Evropské unie by měly co nejvíce sázet na domácí zdroje. Ta druhá varianta s ničím takovým nepočítá a více sází na jádro a obnovitelné zdroje, ale je samozřejmě dražší.“
O koncepci má rozhodnout vláda do konce roku.