Rozhodnutí je pravomocné. Jeden z odsouzených Omar Shehadeh se ale na konci června dovolal k Nejvyššímu soudu, u dalších dvou zatím mimořádný opravný prostředek obhájci nepodali.
Samerovu bratru Omarovi uložil soud 11 let vězení, Samerova švagrová Fátima Hudková má za mřížemi strávit 6 let. Manželé jsou stíháni jako uprchlí, soud vynesl rozsudek v jejich nepřítomnosti.
Případ Samera Shehadeha, jeho bratra Omara a Fátimy Hudkové je v českém prostředí výjimečný. Samer pomohl dostat se svým příbuzným do Sýrie, aby tam mohli bojovat ve jménu islámu.
„Jsem ráda, že jsem překonala překážku strachu a vyzývám ostatní muslimky a muslimy v Česku, aby ji také překonali. Protože jejich účast na veřejném životě je potřeba,“ uvádí Eman Ghalebová.
Shehadehovi se podle jeho úterní závěrečné řeči podařilo prokázat, že pomohl svému bratrovi Omarovi a jeho družce Fátimě Hudkové odejít do Sýrie a přidat se k teroristické organizaci An-Nusra.
Česká justice začala rozplétat případ bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, který podle obžaloby pomohl svému bratrovi a jeho ženě připojit se k radikálním islamistům v Sýrii. Co o kauze víme?
Trojice čelí obvinění z účasti na teroristické skupině, z podpory a propagace terorismu a z financování terorismu. Za tyto zločiny hrozí stíhaným až patnáctileté tresty vězení.
Shehadeh měl podle policejního spisu řídit komunikaci mezi jednotlivými obviněnými i dalšími lidmi v Sýrii. Údajně se také podílel na cestě tří lidí do Sýrie, z nichž jeden byl později zabit v bojích.
Mluvčí uvedla, že u Shehadeha byly shledány všechny tři možné vazební důvody - tedy obava, že by se mohl skrývat, že by mohl ovlivňovat svědky nebo že by mohl pokračovat v trestné činnosti.
Bývalý pražský imám Samer Shehadeh přes šifrovanou zprávu varoval muslimy, aby nechodili na křesťanskou bohoslužbu. Ta byla na začátku srpna vrcholem demonstrace proti terorizmu na pražském náměstí Jiřího z Poděbrad. Shromáždění se účastnili i čeští muslimové.