Z moči březích nebo těhotných myších samiček cítí látku, která připomíná vůni banánu. Do mozků „myšáků“ vysílá ale spíš negativní signál, aby se od samičky drželi dál.
Ježci jsou klíčoví pachatelé. „Začíná být čím dál tím jasnější, kolik škody dokážou nadělat,“ řekl Nick Foster z Otažské univerzity, který se věnuje výzkumu ježků.
Mezi autory mezinárodní studie patří i slovenský genetik a absolvent Karlovy univerzity Filip Pajpach, který se zaměřil na výzkum evoluce pohlavních chromozomů.
Příčinami zmenšování populace ptakopyska jsou sucho, nedostatek vody, zásahy do přirozeného teritoria, znečištění nebo výstavba hrází, které narušují místa výskytu tohoto savce, jenž klade vejce.
Malý hlodavec byl naposledy spatřen v roce 2009. V roce 2016 označila krysu za vyhynulou vláda australského státu Queensland, což nyní potvrdila i vláda federální.
Zpozorovat vertikální proužek v poli horizontálních čar je pro člověka i pro ostatní savce jednoduchý úkol. Jiná zvířata to tak dobře nedokážou, ale vědci teď našli jednu pozoruhodnou výjimku.