Vzdělávací centrum se nachází v západní části Kábulu, kterou obývají převážně šíitští Hazárové. Tato etnická skupina se v minulosti stávala terčem pro radikální organizaci Islámský stát.
Útoky zasáhly obchodní čtvrť Báb aš-Šarkí v době, kdy se země potýká se zvýšeným politickým napětím kvůli ekonomické krizi a předčasným volbám plánovaným na říjen. K útoku se dosud nikdo nepřihlásil.
Útok se stal před stadionem ve městě Gaalkacyo krátce před vystoupením somálského premiéra. Podle představitelů armády si útočník vybral za cíl skupinu vysokých armádních důstojníků.
U budovy FSB v pátek ráno nejprve explodovalo výbušné zařízení slabé síly, ale nikomu se nic nestalo. V poledne ke skupině příslušníků bezpečnostních složek přiběhl muž, který se vyhodil do povětří.
Vysoce postavený představitel irácké zpravodajské služby agentuře AP sdělil, že kirkúcká centrála o plánovaném sebevražedném útoku věděla, ale nebylo jasné, kdy k němu dojde.
K útoku se přihlásilo islamistické hnutí Šabáb napojené na teroristickou síť Al-Káida, zraněno při něm bylo také dalších devět osob. Sebevražedná atentátnice zasáhla starostu a jeho náměstka.
Mezi mrtvými jsou čtyři členové Tálibánu a pět příslušníků policie. Přestřelka podle představitele provincie Baghlán stále neskončila, konečná bilance tak může být vyšší.
Agentura Reuters s odvoláním na svědka z místa napsala, že atentátník cílil na restauraci, v níž byli američtí vojáci a místní povstalci, které Spojené státy podporují.
Pondělní ozbrojený útok na vládní čtvrť v afghánské metropoli Kábulu si vyžádal nejméně 43 mrtvých. Dalších deset lidí bylo zraněno. Šlo tak o jeden z nejkrvavějších atentátů v Kábulu od začátku roku.
Nejméně 20 lidí přišlo o život při úterním sebevražedném atentátu ve východoafghánské provincii Nangarhár. Agentura Reuters uvedla, že zabito či zraněno bylo 45 osob.
Tělocvična, kde se odpálil sebevražedný útočník, se nachází v části města, kde žijí převážně příslušníci etnické menšiny Hazárů, kteří se hlásí k šíitské větvi islámu.
Krveprolití v Afghánistánu, za nímž stojí převážně násilné útoky radikálního hnutí Tálibán, si jen v úterý v různých částech země vyžádaly přes sedm desítek mrtvých a několik desítek zraněných.
K odpovědnosti za tento útok se zatím nikdo nepřihlásil. Paktíja leží na jihovýchodě Afghánistánu a v minulosti tam bylo za různé útoky často odpovědné radikální hnutí Tálibán.
Nejméně 85 mrtvých si vyžádal páteční sebevražedný pumový útok, jehož terčem bylo předvolební shromáždění v pákistánské provincii Balúčistán na jihozápadě země.
Druhé největší indonéské město Surabaya v pondělí opět zažilo sebevražedný útok teroristů s výbušninami. Jeho terčem byla policejní stanice a zasaženo bylo několik policistů i civilistů
Nejméně 37 mrtvých a více desítek mrtvých si v úterý vyžádaly dva po sobě následující bombové útoky sebevražedných atentátníků v nigerijském městě Mubi.
Soud v Istanbulu ve středu vyměřil doživotní tresty třem mužům, kteří se podíleli na sebevražedném atentátu z roku 2016. V Istanbulu při něm tehdy zemřelo 12 německých turistů a další byli zraněni.