Pět českých vojáků se v Afghánistánu stalo terčem útoku. Jeden z nich utrpěl těžká zranění

V Afghánistánu bylo ve středu zraněno při útoku na hlídku pět českých vojáků. Jeden byl zraněn těžce, po operaci je mimo ohrožení života. Další voják zůstává v nemocnici. Tři vojáci byli z nemocnice propuštěni a vrátili se k jednotce. Atentátníci zaútočili poblíž základny v Bagrámu automobilem naloženým výbušninami na obrněný automobil českých vojáků. Informaci sdělila mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková.

Kábul (Aktualizováno: 9:02 18. 10. 2018) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu

Čeští vojáci v Afghánistánu (ilustrační foto) | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Podle mluvčího ministerstva obrany Jana Pejška se v následujících dnech bude rozhodovat, zda zranění vojáci budou pokračovat v misi, nebo se vrátí do Česka.

Pejšek také řekl, že vojenská služba je specifická a některým incidentům se nedá zcela zabránit, což byl právě i výbuch nálože v civilním autě. „Po každém útoku se ověřují bezpečnostní postupy,“ řekl ve čtvrtek ráno Radiožurnálu Pejšek. 

Voják, který utrpěl nejtěžší zranění, se ve čtvrtek podrobí další operaci. Jak řekl Radiožurnálu generál Štefan Muránský z ministerstva obrany, má problémy se slezinou, ale především také s nalomeným obratlem. To způsobuje dočasnou nehybnost končetin. 

Útok byl způsoben civilním vozidlem naloženým výbušninou, která byla iniciována v bezprostřední blízkosti vozidla patroly. Následkem výbuchu se obrněné vozidlo MRAP (Mine-Resistant Ambush Protected) převrátilo a bylo zraněno pět českých vojáků osádky. Čtyři vojáci V. B. (1985), M. J. (1984), M. S. (1976), M. Š. (1992) byli lehce zraněni a jeden voják D. K. (1983) byl zraněn těžce,“ uvedla již ve středu mluvčí generálního štábu Dvořáková. 

OBRAZEM: ‚Padli proto, aby další mohli žít.‘ Česko uctilo tři vojáky, kteří zemřeli při službě vlasti

Číst článek

Rodiny zraněných vojáků byly o incidentu informovány. 

Informaci o útoku zveřejnil na svém twitteru i ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). Zraněným vojákům popřál brzké uzdravení a ocenil jejich odvahu. „Zaslouží si naší podporu a velké uznání,“ napsal.

Na začátku srpna zahynuli v Afghánistánu při sebevražedném útoku tři čeští vojáci. Lidové noviny ve středu napsaly, že české speciální síly zaútočily na spolupachatele srpnového atentátu. Podle deníku jeden z nich zemřel, další byl zajat. Česká televize uvedla, že mrtvých a zajatých je více.

Někteří odborníci únik informací kritizovali, pro české vojáky v Afghánistánu podle nich může znamenat ohrožení. Vedení armády ani ministerstvo obrany informace nepotvrdilo. Ke kritikům se připojila i exministryně obrany Karla Šlechtová (ANO): „Za každou odvetu přijde odveta. Jsou věci, které musí zůstat v rukou tajných služeb.“

Bagrámská mise

Podle webových stránek armády sloužilo na začátku října v Afghánistánu 346 vojáků. Armádní plány předpokládaly vyslání nové jednotky do provincie Lógar, kde by Češi cvičili speciální jednotku afghánské policie, a do provincie Herát, kde by pomáhali s výcvikem afghánských vojáků.

Nejpočetnější jednotka působí na spojenecké základně Bagrám. Na starosti má její vnější ochranu. Vyjíždí proto do několikakilometrového okolí. Právě při jedné z těchto hlídek byli ve středu vojáci zraněni. Za úkol při nich mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora. Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

ČTK, jak, jch Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme