Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který koncem října 2017 utekl ze Španělska před trestním stíháním, ve středu oznámil, že se ve čtvrtek vrátí do Barcelony.
Bez větší pozornosti evropských a světových médií proběhl na samém konci února tzv. sjezd poslanců všech stupňů neuznané Podněsterské moldavské republiky.
Socialisté také slíbili, že se zvýší „přímá účast Katalánska“ v unijních orgánech a mezinárodních organizacích v oblastech, které se týkají toho regionu.
Filiponěnkovu smrt potvrdil také místní poslanec Jurij Jurov. Připomněl, že plukovník Filiponěnko svého času patřil k zakladatelům a velitelům ozbrojených sil separatistů. V současnosti byl poslancem.
Na 21 let poslal soud do vězení Alojze Poláka, který po boku proruských separatistů v letech 2016 až 2020 zabil nejméně čtyři lidi. Vzhledem k jeho odmlčení na Facebooku ale není jasné, zda je naživu.
Prezidentka Maia Sanduová v pondělí uvedla, že Rusko chce v Moldavsku provést násilný převrat, jehož cílem by mělo být odstranění současné prozápadní garnitury.
Podle náčelníka ukrajinské správy Luhanské oblasti jsou lidé nuceni vyplňovat „kusy papíru“ bez soukromí v kuchyních a na dvorech obytných domů, přičemž města jsou uzavřena, aby nemohli odejít.
Podle agentury DPA je výzva k uspořádání referend známkou narůstající paniky mezi vedením separatistů. Lídři proruských republik tvrdí že o referenda žádají samotní občané oblastí.
Petro Porošenko je vyšetřován kvůli podezření z velezrady, z financování terorismu a z vytvoření teroristické organizace. Podle úřadů ještě před svým zvolením dohodl nákup uhlí od separatistů.
Mezi důkazy proti Kantorovi patřila jeho komunikace s přáteli, ve které líčil své působení na východní Ukrajině. Z ciziny jim posílal své snímky ve vojenském oblečení a zmínil, že prošel výcvikem.
Kromě činností typu budování zákopů nebo hlídkování se Urbánek i podle svých vyjádření na sociálních sítích zapojil do ozbrojených bojů proti ukrajinské armádě.
Pro zbavení ochrany Puigdemonta před soudním řízením se v pondělním tajném internetovém hlasování vyslovilo 400 ze 693 hlasujících zákonodárců. Pro byli zejména členové lidovců, socialistů a liberálů.
Separatista byl zadržen loni ve francouzských Alpách. Odvolací soud rozhodl, že musí strávit šest měsíců v domácím vězení v Paříži a nesmí opustit Francii.
Si Ťin-pching nezmínil konkrétní region. Jeho slova jsou ale vnímána jako reakce na několikaměsíční demonstrace v Hongkongu. Podle AFP mířil také na tibetské hnutí a na Tchaj-wan.
Kde se v zemi, která nemá žádné doly, surovina bere? Existuje důvodné podezření, že Bělorusové dováží a následně vyváží do EU i na Ukrajinu uhlí pocházející ze separatistických republik v Donbase.
Protesty zasáhly 11 hlavních silnic v Katalánsku a policie oznámila, že se snaží udržet provoz. Hlásí i několik potyček s protestujícími, závažné incidenty ale nebyly hlášeny.
K útoku se přihlásila separatistická Balúčistánská osvobozenecká armáda (BLA), která bojuje za větší autonomii stejnojmenné provincie. Z areálu stoupá dým, svědkové z místa hlásí explozi a přestřelku.
Brněnská ekonomka Hana Lipovská se nijak netají svým odmítavým postojem k Evropské unii. Ekonomii pak považuje za umění i vědu, hlavně pak za císařovnu všech lidských věd. Proč?
Při výbuchu v centru Doněcka na východě Ukrajiny přišel v pátek o život jeden z hlavních vůdců proruských separatistů Alexandr Zacharčenko. Naposledy stál v čele samozvané Doněcké lidové republiky.
Katalánští separatisté našli další způsob, jak vyjádřit solidaritu s politiky, kteří jsou kvůli snahám o nezávislost ve vězení. Na plážích rozmisťují žluté kříže s nápisy Demokracie či Svoboda.
Bývalý šéf katalánské regionální vlády Carles Puigdemont si přeje, aby se mohl vrátit do Belgie. Nyní je v Německu, kde na svobodě čeká na rozhodnutí tamní justice, zda ho vydá do Španělska.
Katalánský expremiér Carles Puigdemont opustil vazební věznici v Neumünsteru poté, co okamžité propuštění po složení kauce nařídilo státní zastupitelství.
Twitterový příspěvek formulovaný v první osobě se objevil na oficiálním účtu katalánského expremiéra, podle agentury DPA ale politik nemá ve vazbě k internetu přístup.
Španělský vyšetřující soudce v pátek obžaloval ze vzpoury 13 katalánských politiků kvůli jejich loňským snahám o nezávislost Katalánska. Je mezi nimi i expremiér Puigdemont a bývalá šéfka parlamentu.