„Skleněné děti si často ty tíhy, otázky a dilemata nechávají pro sebe a nesdílí je s okolím,“ popisuje Marie-Magdalena Kochová, režisérka filmu Ta Druhá v rozhovoru pro Radiožurnál.
Povolání zdravotní sestry si podle Ústavu zdravotnických informací a statistiky volí v posledních letech stále více lidí. Zdaleka to ale nestíhá pokrývat potřeby systému.
„Máme tu celkem 37 pacientů, o které se starají dvě sanitářky a dvě sestry,“ sděluje jedna ze sester. „Není personál. Tady nikdo nezůstává,“ dodává hořce.
Před třemi měsíci Renata Dubcová založila Sestry v záloze. Ta sdružuje vystudované zdravotnice, které už v oboru nepracují, a umísťuje je do nemocnic. Sama v jednom z pražských zařízení pomáhá.
„USA sdělily, že se Bagdádí zabil v tunelu, a vyvolaly kolem toho komunikační kampaň. Já zde oznamuji poprvé: My jsme dopadli jeho ženu a nedělali jsme kolem toho povyk jako oni,“ řekl Erdogan.
Kristýna Plíšková nestačila v Soulu na druhou nasazenou Rusku Jekatěrinu Alexandrovovou a vypadla ve druhém kole. S úspěšnější sestrou Karolínou v roli trenérky prohrála 6:3, 3:6 a 4:6.
20:03
Praha||Marie Bastlová, pla|Zprávy z domova|20 minut radiožurnálu
V Argentině zemřela ve svých 33 letech nejmladší sestra nizozemské královny Máximy Inés Zorreguietová. Podle agentury AP byla nalezena mrtvá ve svém bytě v Buenos Aires a patrně spáchala sebevraždu.
Zdravotní sestry by mohly v budoucnu převzít část práce, kterou dnes dělají lékaři. Ministerstvo zdravotnictví připravuje zákon, který by takovou praxi oficiálně povolil. Například v pražské Fakultní nemocnici Motol už teď sestry některé výkony za lékaře vykonávají.
Vysoká dávka draslíku podle soudních znalců usmrtila šestici pacientů rumburské nemocnice. Vypověděli to dnes soudní znalci u Krajského soudu v Ústí nad Labem. Soud končí týdenní sérii projednávání údajných vražd šesti pacientů jednotky intenzivní péče. Obžalovaná je z nich bývalá zdravotní sestra Věra Marešová, které v případě odsouzení hrozí až doživotní trest.
Výpovědmi dalších zaměstnanců nemocnice pokračuje u krajského soudu v Ústí nad Labem projednávání případu šesti úmrtí v rumburské nemocnici. Obžaloba z nich viní bývalou zdravotní sestru Věru Marešovou, která podle žalobce vraždila proto, že si chtěla ulehčit práci.
Policie rozhoduje, zda rozšíří trestní stíhání bývalé zdravotní sestry z Rumburku na Děčínsku. Jasno by mělo být do konce měsíce. Žena v současnosti čelí obvinění z vraždy jedné pacientky a hrozí jí až 18 let vězení. Kriminalisté ale prověřují dalších 11 podezřelých úmrtí v tamní nemocnici.
Ve Spojených státech se úplně uzdravily obě zdravotní sestry, které se nakazily ebolou při péči o nakaženého pacienta. Ten nemoci tento měsíc podlehnul. První ze sester už zdravotníci propustili z nemocnice. Úřady v New Yorku mezitím potvrdily, že první pacient ve městě - lékař, který přicestoval z Guineje, je ve stabilizovaném stavu.
Rumburská nemocnice kontroluje všechny sporné případy úmrtí pacientů, které ošetřovala sestra obviněná z vraždy. Na včerejším zastupitelstvu to řekl ředitel Lužické nemocnice Darek Šváb. Jednání trvalo několik hodin a jádrem sporu bylo hlavně to, jestli lékaři nahlásili podezřelé okolnosti smrti sedmdesátileté ženy policii i vedení nemocnice včas.
Sestra, která naletěla australskému rádiu a moderátory přepojila na soukromou ošetřovatelku vévodkyně z Cambridge, která jim pak vyzradila informace o zdravotním stavu Kate, pravděpodobně spáchala sebevraždu. Jen dva dny po incidentu ji našli ráno mrtvou v jejím bytě.
Lékařům se ode dneška zvednou platy až o osm tisíc korun měsíčně. Zdravotní sestry sice nepřitlačily ministerstvo zdravotnictví ke zdi výpověďmi jako lékaři, přesto možná nepřijdou zkrátka. Příští týden podepíší memorandum o růstu platů, které bude podobné tomu lékařskému.
Na pražském Žofíně byl vyhlášen už jedenáctý ročník soutěže Sestra roku. Tento název možná není úplně přesný, protože soutěže se mohou účastnit samozřejmě i muži, zdravotní ošetřovatelé, kterých pracuje ve zdravotnictví stále víc.
Zdravotní sestry z nemocnic odcházet nechtějí. Nepřipojí se k protestu lékařů Děkujeme odcházíme a nebudou hromadně podávat výpovědi, jako to udělali lékaři. Nebudou ani organizovat vlastní protestní akci. To jsou výsledky dnešního mimořádného sněmu České asociace sester v Praze.
Výživa nemocných není podle České asociace sester na dobré úrovni. Problém není v tom, že by jídlo pro pacienty nebylo dostupné. Zdravotníci si často totiž neuvědomují, že špatná výživa může být zásadním problémem.
Vzdělávání zdravotních sester by se mělo zjednodušit a zrychlit. Sestry by se totiž měly dostávat rychleji do praxe, kde chybí. Zajistit by to měla novela zákona, o které dnes v druhém čtení budou rozhodovat poslanci.
Všechny zdravotní sestry mají dostat přidáno 2500 korun měsíčně. Po včerejším jednání tripartity to slíbila ministryně zdravotnictví Dana Jurásková s tím, že tentokrát bude navýšení platů sester doprovázeno finančními prostředky, ze kterých se růst jejich mezd zaplatí.
V Česku chybějí zdravotní sestry. Ty stávající odcházejí z oboru nebo do ciziny, absolventi zdravotnických škol se navíc v nemocnicích o práci nehlásí. Některé nemocnice kvůli tomu už zavírají lůžková oddělení. Situaci by podle České asociace sester pomohlo řešit nejen navýšení platů a společenské prestiže této profese, ale také usnadnění podmínek pro práci sester z nečlenských zemí Evropské unie, například Ukrajiny nebo pobaltských zemí.