Róbert Šlachta a jeho hnutí Přísaha získal v tamním zastupitelstvu Pohořelicích 9 z 21 mandátů. Do vedení města se ovšem nejspíš nepodívá, jelikož ani STAN, ani hnutí Moravané koalici odmítají.
Pokud vás policie odposlouchávala, měli byste se to zpětně dozvědět. Jenže v praxi dostane takovou informaci jen několik lidí, jejichž hovory stát monitoroval.
Příběh Iráčanů, kteří odmítli český azyl a uprchli do Německa, nakonec uspěli. Politici se přou ohledně Šlachty ve vyšetřování OKD. Víc v přehledu tisku, který připravil Radiožurnál.
Pokutu za urážení policie ve výši osmi tisíc korun zrušil okresní soud v Mostě. Zaplatit ji měl aktivista Tomáš Zelený za urážky někdejšího Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Policii oslovoval „Zdar útvare!“ a bývalého šéfa ÚOOZ Roberta Šlachtu zase nazval „ušatým traktoristou“. Podle serveru Aktuálně.cz je část výroků, která policii vadila, promlčená, proto podle soudce nepřichází uložení pokuty v úvahu. Případem se bude znovu zabývat policie.
Bývalý šéf protimafiánského útvaru Robert Šlachta je od dnešního dne pověřen funkcí náměstka pro pátrání na Celní správě. Jaké podmínky musí splnit, aby tuto pozici mohl regulérně získat, a jaké další plány má s celníky ministerstvo financí? Aby se opravdu mohl stát náměstkem pro pátrání a nebyl jen pověřen, musí projít výběrovým řízením. Otázkou je, zda se do něj vůbec přihlásil a může jím poctivě projít, když je u celníků teprve pár týdnů.
Tajná zpráva Roberta Šlachty obsahuje i odposlechy rozhovorů aktérů olomoucké korupční kauzy Vidkun, zjistila Mladá Fronta Dnes. Zpráva exšéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu má podle deníku dokázat, že za sloučením elitních útvarů jsou úzké vazby mezi policejními špičkami, politiky a byznysmeny.
Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta ve středu dostal od ministerstva financí oficiální nabídku na post náměstka generálního ředitele Celní správy. Informaci ministerstvo financí potvrdilo. Šlachta odešel od policie kvůli nesouhlasu s její reorganizací. Náměstkem by se mohl stát od 1. října.
Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta, odcházející šéf BIS Jiří Lang nebo policejní prezident Tomáš Tuhý dostanou v nejbližší době pozvánku, aby se zúčastnili jednání sněmovní vyšetřovací komise, která se má zabývat různými podezřeními ohledně reorganizace policie. Celkem chtějí poslanci vyslechnout 13 lidí.
Plánovaná reorganizace u policie si vynutila další odchody od Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Jeho řady podle informací MF Dnes opouští po Robertu Šlachtovi také elitní detektiv Jiří Komárek a služební poměr dále chystají ukončit plukovník Karel Mikuláš, někdejší vedoucí expozitury v Plzni, nebo odborník na krádeže aut Jaroslav Pelc.
Ještě nedávno vedl elitní policejní protimafiánský útvar. Od čtvrtka je Robert Šlachta přihlášen na pracovním úřadě. A zatímco ministr vnitra Milan Chovanec z ČSSD se nechal slyšet, že pro elitního policistu práci nemá, od soukromníků nabídky chodí. Šlachta ale pro Zpravodajský web Českého rozhlasu zopakoval, že chce zůstat ve službách státu.
Bývalý ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta, který na protest proti chystané reorganizaci policie na svůj post na konci června rezignoval, tvrdí, že byl poslední rok pod velkým tlakem nadřízených. Hospodářským novinám Šlachta řekl, že se vedení policie snažilo zjistit, na jakých − hlavně politicky citlivých − kauzách detektivové pracují a koho si naopak nevšímají. Zároveň ho prý varovali, aby se některými kauzami raději nezabýval.
Pro bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachtu nemá ministerstvo vnitra žádné pracovní místo. Řekl to šéf resortu Milan Chovanec z ČSSD. Šlachta odešel do civilu po 26 letech ke konci června, protože nesouhlasil s chystanou reorganizací policie.
V čele sněmovní vyšetřovací komise k okolnostem reorganizace části policie bude Pavel Blažek z ODS. Někdejší ministr spravedlnosti porazil v tajné volbě Zdeňka Ondráčka z KSČM. První jednání chce svolat na 11. července.
Ředitel GIBS Michal Murín v písemném vyjádření odmítl spojování personálních změn ve vedení inspekce s politikou. Zdůraznil, že inspekce je přísně apolitickou organizací. Jeden z bývalých náměstků GIBS Roman Ševčík totiž Zpravodajskému webu Českého rozhlasu řekl, že mu údajně Murín naznačil jeho politickou nepřijatelnost. Inspekce ani Murín přitom věc původně nechtěli komentovat. Ševčík je prý ochotný detaily prozradit sněmovnímu Výboru pro bezpečnost nebo komisi pro kontrolu GIBS.
Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta nemohl vystoupit před poslanci bezpečnostního výboru. Politici se totiž ani po dvouhodinovém jednání neshodli na programu. Zatím tedy není jasné, zda měl Šlachta důkazy o tom, že cílem chystané reorganizace části policie byla snaha o jeho odstranění z funkce.
Informace o propojení policistů se zločinci, s nimiž se za poslanci chystá končící ředitel ÚOOZ Robert Šlachta a jeho podřízený Jiří Komárek, souvisí s výslechy policejního prezidenta Tomáše Tuhého a jeho náměstka Zdeňka Laubeho. Zpravodajskému webu Českého rozhlasu to řekl olomoucký žalobce Petr Šereda.
ROZHOVOR. Informovat poslance o napojení policejních šéfů na lidi z kriminálního prostředí by odcházejícímu řediteli ÚOOZ Robertu Šlachtovi nedoporučoval. Jaroslav Hruška, někdejší náměstek ministra vnitra Jana Kubiceho, předtím jeho podřízený v ÚOOZ, viděl zblízka dění po takzvané Kubiceho zprávě. Tehdejší ředitel ÚOOZ Kubice dokument informující o symbióze organizovaného zločinu a státní správy přinesl poslancům v roce 2006. Podle Hrušky to ale ničemu nepomohlo.
Odcházející šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta žádá o svolání uzavřeného sněmovního výboru pro obranu a bezpečnost. Uvedla to Česká televize. Šlachta tam prý chce prezentovat informace o možném propojení špiček policie na lidi z kriminálního prostředí.
Něco přes dva roky trvalo vládě Bohuslava Sobotky, než obměnila vedení zásadních bezpečnostních složek. Padl bývalý policejní prezident Petr Lessy, jeho náměstek pro kriminální policii Václav Kučera a z vedení protikorupčního útvaru se poroučel Milan Komárek. Výměny v nejvyšších patrech policie ale nejsou jen doménou Sobotkovy vlády, podobně si počínali i jeho předchůdci v posledních deseti letech. Podívejte se na interaktivní vizualizaci.
Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) je likvidován kvůli vyšetřování kauzy úniků z policejních spisů, je přesvědčen končící šéf útvaru Robert Šlachta. Důkazy pro to ale nemá, píše týdeník Respekt ve svém pondělním vydání. Šlachta od policie odchází, protože se mu nelíbí plánovaná reorganizace policie, jejíž součástí je převedení ÚOOZ a protikorupčního útvaru pod jedno vedení. Autor změn v policii, náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, takový motiv pro reformu odmítl.
Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) pokládá za rozumné a užitečné, aby vedení policie nabídlo odcházejícímu dlouholetému šéfovi protimafiánského útvaru Robertu Šlachtovi možnost zůstat ve státních službách. Řekl do dnes v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Šlachta rezignoval k 30. červnu, protože nesouhlasí s plánovanou reorganizací policie.
Dosluhující šéf ÚOOZ Robert Šlachta nestáhne svoji rezignaci a za 14 dní odejde z čela protimafiánského útvaru. Zpravodajskému wenu Českého rozhlasu řekl, že prozatím netuší, jaké bude jeho další angažmá. S ministrem vnitra Milanem Chovancem (ČSSD) ani policejním prezidentem Tomášem Tuhým se podle svých slov od vyhlášení rezignace Šlachta nebavil ani nesetkal.
Je to jeden z otazníků, který podrývá důvěru v již tak kritizovanou reorganizaci policie. Zatímco pod chystaný kriminální superúřad mají od srpna spadnout protikorupční (ÚOKFK) a protimafiánský útvar (ÚOOZ), Národní protidrogová centrála (NPC) zůstává stranou. Podle kritiků je to nelogické a jen to nahrává verzi o účelovosti kroku. Vedení policie tvrdí, že protidrogová jednotka se pod národní kriminální centrálu připojí později.
Stojíme za našimi veliteli v čele s Robertem Šlachtou, napsalo do prohlášení 283 policistů a civilních zaměstnanců ÚOOZ. Varují v něm před unáhlenou reorganizací policie a stěžují si, že vedení policie jim ani v obrysech klíčovou změnu nepopsalo. Zpravodajský web Českého rozhlasu dokument, který dostal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD), získal a zveřejňuje ho v plném znění. Šéf vnitra nicméně ve středu odpoledne ohlásil, že změny v policii podepsal s účinností od 1. srpna.
Odchod šéfa ÚOOZ Roberta Šlachty negativně ovlivní vyšetřování velkých politických kauz, myslí si polovina respondentů bleskového průzkumu pro Český rozhlas, oslovených agenturou Median. Zhruba třetina dotázaných má za to, že odchod Šlachty na vyšetřování nic nezmění a 12 procent nedokáže věc posoudit.
Končící šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta nedostal pozvánku na dnešní jednání Bezpečnostní rady státu. Šlachta to potvrdil Českému rozhlasu. Pozváním Šlachty přitom podmínil svou účast na schůzce vicepremiér z hnutí ANO Andrej Babiš.
Tři komentátoři, tři názory. Známí novináři ve vysílání Českého rozhlasu Plusu rozebírali aktuální policejně-politickou hru kolem šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachty. Komentátor týdeníku Echo Petr Holub zhodnotil výsledky Šlachtova útvaru a soudí, že je nejvyšší čas, aby opustil policejní sbor. Sloupkař Hospodářských novin Petr Honzejk má za to, že současná tahanice má již jistého vítěze – Andreje Babiše. Komentátor Ondřej Konrád připomněl, že kalkul s pádem vlády nemusí mít předem jistý výsledek.
Vicepremiér a předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek míní, že ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) by mohl o den, než se ve středu uskuteční koaliční jednání, počkat s podpisem sporné policejní reformy.