Při ruském ostřelování na východě Ukrajiny zemřel novinář. Dvaatřicetiletý videoreportér z agentury AFP zahynul po dělostřeleckém útoku z raketometů Grad.
Podle dostupných informací se dostal fotoreportér Dániš Siddikí společně s afghánským důstojníkem do křížové palby o znovuobsazení oblasti hlavního tržiště ve Spínbuldaku.
Podle statistik organizace jde už sedmého novináře, který letos v Afghánistánu přišel o život. Mezi zabitými novináři je i bývalá televizní reportérka a aktivistka za ženská práva Mína Mangalová.
Situace žen se v zemi sice mírně zlepšila, běžné ale dál zůstává domácí násilí, nucené a předem domluvené sňatky i to, že se ženy často musí vzdát jakýchkoli ambicí.
„Jeho vražda spustila reakci, jakou nikdo nečekal. Říká se, že šlo o protesty srovnatelné s těmi z roku 1989. Byly ale podle všeho ještě masovější,“ říká slovenský novinář Arpád Soltézs.
„Důvodem byla novinářská činnost,“ řekl prokurátor k vraždě Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové. Od vraždy na Slovensku uplynul 21. února rok.
Politkovská, Baburová a Ščekočichin – nejznámější ze 6 zavražděných zaměstnanců ruského deníku Novaja gazeta. Práci redaktorů sledoval měsíce režisér Askold Kurov, v Praze představil dokument Novaja.
Před rokem poznamenala obec Štiavnik na severu Slovenska tragédie. Tamního rodáka Jána Kuciaka někdo zavraždil. Zpravodajka Českého rozhlasu navštívila po roce Kuciakovy rodiče.
Vražda Jána Kuciaka, útoky na afghánské reportéry, střelba v redakci amerického deníku, ale i smrt Chášukdžího na saúdskoarabském konzulátu. V roce 2018 zemřelo kvůli své práci přes 50 novinářů.
Reportéři bez hranic uvedli, že 335 novinářů je kvůli své profesi vězněno. Nejvíce novinářů vězní Čína, a to 60, dále Turecko (33), Írán (29), Saúdská Arábie (28) či Sýrie (24).
Turecká policie našla v rezidenci saúdskoarabského konzula stopy po kyselině fluorovodíkové a dalších látkách. S odvoláním na nejmenované zdroje z turecké prokuratury to oznámila Al-Džazíra.
„Z té fotografie vychází bublina: Mám rád novináře, možná že je pozvu na večeři na saúdskoarabské velvyslanectví. Přeji vám přesto hezký den,“ řekl prezident Miloš Zeman.
V Rijádu v úterý začne investiční fórum, které se mnoho organizací rozhodlo bojkotovat. Podle agentury Reuters se snaží němečtí politici přimět k bojkotu i generálního ředitele firmy Siemens.
Americký prezident Donald Trump v reakci na oznámení Saúdské Arábie prohlásil, že je dobrým a velkým prvním krokem. Země by podle něj měla být potrestána „nějakou formou sankcí“.
„Tento článek perfektně zachycuje jeho závazek a vášeň pro svobodu v arabském světě. Svobodu, která ho zřejmě stála život,“ napsala v krátké předmluvě editorka The Washington Post Karen Attiahová.
Turečtí vyšetřovatelé tento týden se souhlasem Rijádu prohledali konzulát a ve středu vstoupili i do rezidence konzula. Na místě našli mimo jiné otisky forenzního experta a specialisty přes patologii.
„A už je to tady zase, jste vinen, dokud nedokážete svou nevinu,“ řekl Trump v rozhovoru s AP a vyzval, aby rychlým soudům předcházelo zjištění všech faktů.
Nejméně 36 lidí v pondělí zahynulo při nových útocích v Afghánistánu. Dvojice sebevražedných atentátníků v metropoli Kábulu zabila nejméně 25 lidí a dalších 49 jich zranila.
V Rusku po pádu z 5. patra zemřel investigativní novinář Maxim Borodin, který zmapoval smrt ruských žoldnéřů v Sýrii. Oficiálně spáchal sebevraždu, Borodinovi kolegové však této verzi nevěří.