Kuciak, Chášukdží a desítky dalších. Počet zabitých novinářů letos prudce vzrostl
Počet novinářů zabitých po celém světě v odplatě za jejich práci se letos oproti předchozímu roku téměř zdvojnásobil. Uvádí se to podle agentury AP ve výroční zprávě newyorského Výboru na ochranu novinářů. Tato nevládní organizace zjistila, že z celkem 53 zabitých novinářů až 34 přišlo o život v odplatě. Loni výbor zaznamenal zabití 47 novinářů, z nichž 18 bylo zavražděno v odplatě.
Jiná nevládní organizace, Reportéři bez hranic, v úterý upozornila, že letos ve světě při výkonu své práce násilně zemřelo 81 novinářů. I tato organizace shledala, že jde o prudký nárůst oproti loňsku, kdy zahynulo 65 žurnalistů.
Zavražděný Chášukdží
Výroční zpráva Výboru na ochranu novinářů zveřejněná ve středu zahrnuje vraždu saúdskoarabského novináře Džamála Chášukdžího, který kritizoval vládnoucí režim.
Rijád odsoudil postoj amerického senátu k vraždě Chášukdžího: Zakládá se na nepravdách
Číst článek
Jeho vražda, spáchaná 2. října na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu, vyvolala otřesy na světové politické scéně kvůli obviňování korunního prince Muhammada bin Salmána z odpovědnosti za tento zločin.
Chášukdží žil v americkém exilu. Na konzulát zašel kvůli dokončení rozvodu, ale místo toho byl uškrcen a rozčtvrcen, údajně saúdskoarabskými agenty.
Na otázku, zda věří, že korunní princ nařídil novinářovu vraždu, prezident Donald Trump minulý měsíc odvětil, že „možná ano, možná ne“. Zatímco prezident odsoudil násilí proti novinářům, výbor připomněl, že je nazýval „nepřáteli lidu“.
Nejnebezpečnější je Afghánistán
Novináři kromě vražd umírali i v boji či v přestřelkách, anebo v jiných nebezpečných situacích. Nejnebezpečnější zemí pro novináře je letos Afghánistán, kde o život přišlo 13 žurnalistů, někteří při opakovaných útocích sebevražedných atentátníků, k nimž se přihlásila teroristická organizace Islámský stát.
Kábulem otřásly dva výbuchy. Mezi desítkami obětí je i osm novinářů
Číst článek
RSF v úterý uvedla, že Spojené státy se letos poprvé dostaly mezi pětici nejnebezpečnějších zemí pro novináře. Stalo se tak poté, co střelec v redakci Capital Gazette ve městě Annapolis v americkém státě Maryland zastřelil pět lidí - včetně čtyř novinářů - a dva další lehce zranil; muže, který s deníkem vedl spor, po činu zadržela policie.
Šlo o nejnebezpečnější jednorázový útok na média v nedávné historii USA. Další dva američtí žurnalisté přišli o život při krytí extrémního počasí.
Výbor poukázal rovněž na rostoucí počet uvězněných novinářů.
Ocenění pro vězněné reportéry Reuters
Časopis Time minulý týden vyhlásil za osobnost roku novináře, kteří se postavili za pravdu a zasadili se o fakta. O titul se dělí zavražděný saúdskoarabský žurnalista Džámal Chášukdží, dva věznění barmští reportéři pracující pro agenturu Reuters nebo novináři z Capital Gazette.
Propusťte odsouzené novináře na svobodu, vyzval barmské úřady generální tajemník OSN
Číst článek
Magazín mimo jiné ocenil filipínskou reportérku Mariu Ressaovou, která zdokumentovala protidrogové tažení prezidenta Rodriga Duterteho. Podle ochránců lidských práv bylo během policejních zásahu na Filipínách zabito na 12 000 lidí.
Vražda Jána Kuciaka
Výbor zaznamenal, že na Slovensku byl letos zastřelen 27letý slovenský reportér Jan Kuciak, když se pokoušel odhalit údajnou korupci. Loni na Maltě bomba zabila novinářku Daphne Caruanovou Galiziovou, která plnila podobnou misi.
Nejméně čtyři novináři byli zavražděni v Mexiku, dva v Brazílii a dva palestinské novináře zabili izraelští vojáci během protestů v Pásmu Gazy.
V Sýrii a Jemenu, ničených občanskou válkou, bylo letos zabito nejméně novinářů od roku 2011: v Jemenu tři a v Sýrii výbor zaznamenal devět mrtvých novinářů, zatímco v roce 2012 jich bylo dokonce 31. Avšak pokles může souviset s omezeným přístupem, anebo extrémním rizikem, které odrazuje od návštěvy reportérů, uvedl výbor.
Ve svém materiálu také konstatovali, že 335 novinářů je kvůli své profesi vězněno. Nejvíce novinářů vězní Čína, a to 60, dále Turecko (33), Írán (29), Saúdská Arábie (28) či Sýrie (24).