„Napříč republikou máme 33 poskytovatelů, kteří nabízejí garance pro soukromé majitelé vyhovujících bytů,“ zdůrazňuje Jan Klusáček, analytik iniciativy Za bydlení a autor Zprávy o vyloučení z bydlení.
„Náš problém je, že když děti integrujete, tak výnosy přijdou za desítky let. Zatímco náklady jsou okoamžité a vyžadují velké úsulí v celé lokalitě,“ vysvětluje Daniel Prokop.
Postarat se o dítě, zatímco je matka samoživitelka v nemocnici. I v takových situacích by mohli ohroženým rodinám pomáhat terénní chůvy a rodinní asistenti.
Náklady na sokolovské asistenty dosáhnou téměř 14 milionů korun, většinu půjde z dotací. „Potřebujeme mít o lidech bez domova přehled, tak je takhle navštěvujeme,“ popisuje svoji práci jeden z nich.
„Já se prací s ohroženými dětmi zabývám 20 let a zjistila jsem, že je tady skupina dětí, která unikla pozornost. Uvědomila jsem si, že jsem nedělala dobře svoji profesi,“ říká Jitka Navrátilová.
Školy s vysokým podílem znevýhodněných žáků to mají těžší. Dostanou proto dvě miliardy navíc. Dostávat více peněz než ostatní školy by ty znevýhodněné měly časem pravidelně, ze zákona.
Samoživitelka Pavla pobírá rodičovský příspěvek, jejímu nejmladšímu synovi je rok a půl. Dříve jí pomáhali rodiče, ale ani oni už si to nemůžou za současné situace dovolit
Chodit pravidelně a včas do práce, ale taky se vypořádat s dluhy nebo si urovnat osobní život – lidem, kterým hrozí sociální vyloučení, s tím už sedm let pomáhá projekt Restart.
„V situaci, kdy lidé jsou zoufalí a bez práce, žijí z ruky do úst, tak se může velmi snadno stát, že se situace vyostří a vzniknou nepokoje,“ říká ředitel Institutu pro sociální inkluzi Martin Šimáček
Agentura pro sociální začleňování uzavřela tříletou spolupráci s osmi tuzemskými městy, kterým pomáhala bojovat proti sociálnímu vyloučení. Tuto problematiku označuje současný koaliční kabinet za jednu ze svých priorit a do citlivých regionů se vydávají ministři, aby ujistili tamní zastupitele, že stát je nenechá samotné.
Mytí rukou nebo čistění zubů je pro mnohé předškoláky samozřejmost, pro děti ze sociálně slabých rodin z Horní Suché na Karvinsku neznámá věc. Zkušenější maminky a pracovnice ze sdružení Vzájemné soužití proto vzaly přípravu předškolních dětí do vlastních rukou. Učí ty nejmenší i jejich neznalé rodiče základní hygienické návyky a další dovednosti. Ze základní školy už přicházejí první kladné ohlasy.
Liga lidských práv dnes předá některým školám certifikáty Férová škola. Slavnostní předávání se odehraje na Základní škole Lyčkovo náměstí v pražském Karlíně. Oceněny budou školy s otevřeným přístupem k inkluzivnímu vzdělávání.
Přelidněné ubytovny na Šluknovsku jsou pravidelným cílem demonstrantů nespokojených s takzvanými nepřizpůsobivými spoluobčany. V městské ubytovně ve Varnsdorfu bydlí i Dušan, který přestal chodit do práce, protože se mu to nevyplatí. Jakmile totiž půjde do práce, neuživí rodinu. Pokud by ale sehnal byt, do práce se zase vrátí.
Vláda dnes přijala strategii boje proti sociálnímu vyloučení, kterou předložila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková. Na přípravě se podílela také Agentura pro sociální začleňování. Strategie byla výsledkem jednání s jednotlivými ministerstvy a vztahuje se k letům 2011 až 2015.
Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Monika Šimůnková dnes předkládá ministrům strategii pro sociálně vyloučené lokality. Nabízí desítky kroků v oblasti bydlení, sociálních služeb, zaměstnanosti, vzdělávání, ale i potíráni kriminality.