Pomoc samoživitelkám i problémovým domácnostem. Ohroženým rodinám by mohly pomoci terénní chůvy

Postarat se o dítě, zatímco je matka samoživitelka v nemocnici. I v takových situacích by mohli ohroženým rodinám pomáhat terénní chůvy a rodinní asistenti. A to přímo u nich doma. Novou bezplatnou službu chce zavést ministerstvo práce a sociálních věcí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rodina, matka, mateřství, dítě, dcera

Ohroženým rodinám by mohly pomáhat terénní chůvy (ilustrační foto) | Foto: StockSnap | Zdroj: Pixabay | Licence Pixabay,©

„Tato rodina je původně z Makedonie. Bylo v ní podezření na násilí mezi rodiči a je tam i psychiatrická zátěž u maminky i u dcerky,“ přibližuje sociální pracovnice Martina Vaňkátová situaci jedné z domácností, do které docházejí pracovníci z Českého centra pro sanaci rodiny Střep.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si celou reportáž

„Je tam takzvaná hyperprotektivní výchova, takže jsme si dali za cíl posilovat rodičovství,“ dodává. Pomáhá tedy rodičům zjistit, jak vycházet a komunikovat s dítětem. Rodině z Makedonie před rokem zemřel manžel. Od té doby byla maminka Snežanka na domácnost sama.

„Není to jednoduché být sama maminka s dětmi… Za tu podporu, když ji mám, jsem ráda,“ přibližuje paní Snežanka.

Podporu v nelehké životní situaci potřebují i další rodiny, kterým chybí síť příbuzných a přátel. Řešením by mohla být terénní chůva nebo rodinný asistent. Rodičům samoživitelům by se třeba postarali o děti během jejich hospitalizace.

Úkolem rodičů není problém vždy vyřešit, ale být dětem k dispozici, míní sociální pracovnice

Číst článek

„Mohou to být i rodiče, kteří mají nějaký hendikep a potřebují pomoc a podporu při péči o dítě. Takže by jim rodinný asistent mohl nabídnout pomoc s úkoly a doprovod na kroužky,“ říká ředitelka odboru rodinné politiky a ochrany práv dětí na ministerstvu práce Martina Štěpánková Štýbrová.

Podle vládní zmocněnkyně Kláry Šimáčkové Laurenčíkové, která s nápadem přišla, by měly terénní chůvy taky podpořit rodiče s nízkými rodičovskými kompetencemi. Ti sami často neměli lehké dětství a chybí jim rodičovské vzory.

„Takoví rodičové hůře rozumí potřebám vlastních dětí, hůře reagují na jejich pláč, vztek, hůře regulují vlastní emoce, zvládají vlastní stres. A tak se třeba i častěji uchylují k fyzickým trestům,“ říká Laurenčíková.

Hlavně prevence

Hlavní přínos nové profese vidí v prevenci problémů, jako je riziko ústavní výchovy nebo rozvinutí psychických nemocí.

S tím souhlasí i Eliška Kodyšová ze Společnosti pro zdravé rodičovství Aperio. Podle ní v Česku právě taková služba chybí. Zásadní ale bude výběr lidí s kvalitními předpoklady pro tak citlivou práci.

3:52

Pomoc odborníků potřebuje stále více dětí. Sociálních pracovníků je ale kritický nedostatek

Číst článek

„Tady je velmi důležité, aby to byli lidé, kteří mají zkušenost s těmi, kdo se potýkají s nějakou formou sociálního vyloučení nebo s nějakou nepříznivou situací, aby se je nesnažili zachraňovat nebo rodičovství dělat za ně, anebo naopak aby nepůsobili povýšenecky,“ říká.

K získání oprávnění od ministerstva práce a sociálních věcí bude muset zájemce o profesi mimo jiné absolvovat kurz zaměřený na posilování rodičovských kompetencí a krizovou intervenci.

O nároku na rodinného asistenta by rozhodovaly obce. A to na základě doporučení školy, lékaře nebo přímou žádost rodiny. Ta by mohla využít až 300 hodin služby za rok. Náklady se teď propočítávají.

„Byl by to příspěvek státu ze strany ministerstva práce, který by šel na obce, které by prováděly výplatu danému pracovníkovi,“ říká za ministerstvo Štěpánka Štýbrová.

Novela zákonu o dětských skupinách by mohla začít platit od února.

Iva Vokurková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme