Rozhlasoví filharmonici představí německým posluchačům část české hudební historie. Sál s kapacitou 2100 míst už je týdny vyprodaný. Bude to vůbec poprvé, co v Hamburku SOČR vystoupí.
Na zahajovacím koncertu Symfonického orchestru Českého rozhlasu zazní v premiéře symfonická báseň Continuo skladatele Jana Klusáka, o které rozhlasovým symfonikům říká, že by ji měli hrát jako Vltavu.
Zahajovací koncert s podtitulem Koncert pro severní Moravu představí rozhlasoví symfonici v pondělí 30. září. Na dobročinné účely použijí také vstupné z dvou již uskutečněných koncertů.
Závěrečný koncert sezony věnovali v pondělí rozhlasoví symfonikové a jejich šéfdirigent provedení Smetanova cyklu symfonických básní Má vlast. Záznam koncertu je do pátku online.
Šéfdirigent Petr Popelka zůstává v čele Symfonického orchestru Českého rozhlasu až do června 2026, kdy těleso oslaví 100 let. Spolu s ním povede symfoniky hlavní hostující dirigent Robert Jindra.
Barta ve světové premiéře představí svou novou skladbu, v níž oslavuje zázrak zrození a ženství. Hlavenková na pódium pomyslně uvede české i zahraniční básníky.
Symfonický dokument k oslavě stého výročí rozhlasového vysílání. To je podtitul skladby Lukáše Hurníka Radio, která v pondělí ve světové premiéře zazní v Rudolfinu.
Dirigentka Alena Hron dohlédne 29. února na to, aby Symfonický orchestr Českého rozhlasu doprovodil bulharskou virtuosku Dianu Chaushevu. V premiéře zazní
dílo Jany Vöröšové Chlapeček a Dálka.
V pondělí 29. ledna rozezní pražské Rudolfinum Dvořákova Polednice a Fibichův melodram Vodník, v druhé části večera pak trojice symfonických básní Bedřicha Smetany. Diriguje Robert Jindra.
Do pražského Rudolfina zavítá v neděli 15. října hvězda mezinárodní jazzové scény. Američana Brada Mehldaua doprovodí rozhlasoví symfonici pod taktovkou Clarka Rundella.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu zahájí koncertní řadu Klasika v Rudolfinu s Maríí Dueñasovou. Společně oživí Koncert Ericha Wolfganga Korngolda, poté zazní Mahlerova První symfonie.
Pro první letošní koncert v Betlémské kapli vybral Symfonický orchestr Českého rozhlasu skladby Benjamina Brittena a Dmitra Šostakoviče. Oba spřátelení umělci nacházeli inspiraci v poezii.
Spojit rozhlasové symfoniky z Česka a Norska je nápad dirigenta Petra Popelky, který tím uzavírá svou první sezonu v Praze a zároveň končí v norském rozhlasu. Koncert odvysílá stanice Vltava.
Orchestr oslaví narozeniny Českého rozhlasu open-air koncertem v Riegrových sadech, kde nabídne nejchytlavější rockové hity kapel Pink Floyd, Queen, U2, AC/DC, Deep Purple nebo Led Zeppelin.
K opeře Tristana a Isolda se Richard Wagner inspiroval středověkým francouzským rytířským eposem, vycházejícím z keltské pověsti. Látku sám skladatel přebásnil do nadčasové platnosti.
Příběh o záchraně života, violoncello, rozhlasoví symfonici a dva sbory se setkají v Rudolfinu. Violoncellistka Kristina Reiko Cooperová tam přednese Symfonii 6 od skladatelky Lery Auerbachové.
Už za dva měsíce, 18. května, vystoupí v Riegrových sadech v Praze desítky interpretů, kteří společně s posluchači oslaví 100 let rozhlasového vysílání na českém území.
Pod taktovkou hostujícího dirigenta Roberta Jindry se představí špičkový francouzský klavírista Jean-Efflam Bavouzet, který přednese sólo v Koncertu G od Maurice Ravela.
Dílo Györgye Ligetiho rozezní pražské Rudolfinum 13. února. Pod taktovkou šéfdirigenta Petra Popelky doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu houslistka Patricia Kopatchinskaja.
Benjamin Grosvenor, jeden z nejtalentovanějších britských klavíristů, vystoupí 30. ledna v Praze. Se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu zahraje dílo Benjamina Brittena a Williama Waltona.
List Chicago Tribune označil houslistku Elina Vähälä za „ladnou, elegantní a talentovanou hudebnici, jejíž vynikající technika se pojí s nebývalou oduševnělostí, citlivostí a představivostí“.
Koncert, na kterém uslyšíte mimo jiné skladbu oceněnou Oscarem, přichystal Symfonický orchestr Českého rozhlasu (SOČR). Přímý přenos koncertu vysílá ČRo Vltava, záznam nabídne ČRo D-dur.
Zahrají baladu Šumařovo dítě od Leoše Janáčka, 5. symfonii e moll Petra Iljiče Čajkovského a 4. klavírní koncert d moll Antona Rubinsteina. Přímý přenos koncertu nabídne Vltava a záznam stanice D-dur.
K provedení Koncertu pro violoncello a orchestr h moll, který se stalo jedním z pilířů cellové literatury a nejoblíbenějším instrumentálním koncertem vůbec, se vrátí francouzský virtuos Queyras.
První část večera zazní Houslový koncert D dur Johannese Brahmse, skladba, kterou v minulosti někteří umělci označovali za nehratelnou. Sóla se v ní ujme houslista Frank Peter Zimmermann.
Symfonický orchestr Českého rozhlasu vystoupí pod taktovkou Václava Lukse, předního umělce zaměřeného na historicky poučenou interpretaci, a s houslistou Romanem Patočkou.