„Cílem trestné činnosti bylo opatřit prospěch preferovaným dodavatelům veřejných zakázek na ukládání radioaktivních odpadů," popsala činnost obviněných mluvčí policie.
Policisté v souvislosti s veřejnými zakázkami SÚRAO obvinili pět lidí a jednu firmu. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě.
Kriminalisté z protimafiánské centrály od rána zasahují v sídle Správy úložišť jaderných odpadů. Kvůli veřejným zakázkám správy úložišť stíhají pět lidí a jednu firmu.
Ministerstvo řeší možnosti, jak zrychlit stavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu. Podle návrhu evropské taxonomie by státy s jadernými elektrárnami měly úložiště zprovoznit do roku 2050.
Dosud nejvíc lidí, kteří se na pochodu proti úložišti sešli, bylo 450. Sobotní průvod svedl dohromady všechny věkové skupiny od předškoláků po seniory.
V zúženém seznamu zůstaly dvě lokality na Vysočině, kromě Hrádku i Horka na pomezí Třebíčska a Žďárska. Průzkumné práce by se měly dělat také v lokalitě Janoch u Temelína a Březový potok na Klatovsku.
Dosud se v souvislosti s úložištěm uvažovalo o devíti lokalitách, zúžení na čtyři místa už v červnu schválila Rada Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO).
Správa na přípravě vybudování úložiště jaderného odpadu pracuje už více než 23 let a investovala přes 1,8 miliardy korun. Přitom ale stále není jasné, kde přesně ho stát vybuduje.
Dosud se uvažovalo o devíti lokalitách, počet vytipovaných míst se má podle dřívějších informací snížit k 30. červnu letošního roku. Úložiště má v Česku vzniknout do roku 2065.
Obyvatelé Jaroměřic nad Rokytnou na Třebíčsku se v sobotu vyslovili proti výstavbě hlubinného úložiště použitého jaderného paliva v katastru obce. Výsledek referenda je pro zdejší samosprávu závazný.
V opuštěných prostorách bývalého dolu Bratrství nedaleko Jáchymova začalo pracovat úložiště radioaktivních odpadů v roce 1974. Sklad je v podzemí, které kdysi sloužilo k dolování uranu a stříbra.