Sněmovna má podle doporučení výboru vydat poslance Lubomíra Volného (Volný blok) k trestnímu stíhání. Mandátový a imunitní výbor v úterý doporučil plénu, aby policejní žádosti vyhovělo.
Ve středu se k věci vyjádří výkonný výbor KSČM, který dá poslancům doporučení, jak hlasovat. Konečné stanovisko bude ale až na klubu, který se sejde ráno před hlasováním.
Jednání bude pokračovat v úterý v 10.00, o půl hodiny později se má dostavit Volný. Grospič odmítl odpovědět za dotaz, zda by výbor případně rozhodl bez Volného, pokud by se opět omluvil.
Nejvíc hlasů (800) získal úryvek z projevu premiéra Andreje Babiše (ANO) z května, který pronesl na výroční schůzi Česko-německé obchodní a průmyslové komory. Zaznělo v něm slovo „motýle“.
Místopředseda komunistů tvrdí, že politický tlak, který je teď na Andreje Babiše vyvíjen, pro něj vytváří nekonformní pozici, ale „není nijak zákonně či právně podmíněn“.
Místopředseda KSČM a poslanec Stanislav Grospič se omluvil za výrok o obětech invaze v srpnu 1968, který vyvolal ostré reakce politiků i veřejnosti. Co kauza ukázala o postoji komunistů k minulosti?
Stanislav Grospič, místopředseda KSČM, se omluvil za své výroky týkající událostí z roku 1968. Vedení KSČM se po vlně kritiky Grospičovými výroky zabývalo, ale odmítlo se od nich nakonec distancovat.
Grospič vystoupení označil za nešťastné, vstup vojsk Varšavské smlouvy podle něj byl špatný. „Mé nešťastné vyjádření tak nebylo myšleno,“ řekl v úterý na tiskové konferenci.
„On i v tom svém vlastním výroku vyslovil lítost nad oběťmi, takže jsme přesvědčeni o tom, že to rozvíření a vytržení z kontextu je spíše kampaň proti němu,“ řekl šéf KSČM Vojtěch Filip ke Grospičovi.
Měl by být 21. srpen významný den k připomínce obětí invaze vojsky bývalé Varšavské smlouvy do Československa v roce 1968? Ve čtvrtek rozhodli poslanci, že ano.
Ministerstvo financí straně na činnost institutu zaslalo již 1,5 milionu korun. Podle zjištění serveru iROZHLAS.cz a Českého rozhlasu Plus ale institut žádnou činnost od svého založení nevyvíjí.
„Problematika vodních zdrojů je tak závažná, že by si zasloužila i zvýraznění v Ústavě České republiky,“ oponoval mu v pořadu Pro a proti místopředseda KSČM Stanislav Grospič.
Ale téhle cestě, tedy vydání, se mají samozřejmě otevřít dveře a ne za nimi schovávat jakéhosi občana vyšší kategorie, pronášejícího beztrestně výroky, za něž se i ve slušné společnosti běžně fackuje.
Zdanění náhrad je podle jeho odpůrců nestoudné a protiústavní s ohledem na smlouvy, které stát uzavřel s církvemi v souvislosti s majetkovým vypořádáním.
Server iROZHLAS.cz požádal o posudek, který má údajnou přemrštěnost vyrovnání s církvemi dokazovat. Jak se ukázalo, tak neexistuje. „Nemáme povinnost ani potřebu to dokládat," říkají komunisté.
Proč by se ale měla náhrada za majetek ukradený po roce 1948 komunistickým režimem ještě danit? Nejenom na to odpovídal ve Dvaceti minutách Radiožurnálu místopředseda KSČM Stanislav Grospič.
Výrok pronesl šéf kabinetu během návštěvy Německa. Server iROZHLAS.cz se na to zeptal poslanců KSČM, těm se jeho tvrzení nelíbí. Část z nich chce, aby svá slova vysvětlil.
O výrocích Vojtěcha Filipa o Miroslavu Pochem mluvil ve vysílání Českého rozhlasu Plus místopředseda KSČM a předseda mandátového a imunitního výboru sněmovny Stanislav Grospič.
Prezident sdělil nepravdivé informace o výrobě Novičoku v Česku. Shodl se na tom senátní výbor pro zahraničí, obranu a bezpečnost. O rozhodnutí diskutují František Bublan a poslanec Grospič.
Přestože by se mohlo zdát, že se menšinová vláda hnutí ANO a ČSSD rýsuje stále jasněji a čeká se jen na výsledek referenda sociálních demokratů, vznik vlády může být ještě složitější.
Poslanecká sněmovna v pátek volila pětici místopředsedů. Strany už ve středu předsedou mandátového a imunitního výboru zvolily Stanislava Grospiče z KSČM.