V místě, kde byl kníže Václav v roce 935 zavražděn, se
akce účastnily tisíce lidí. Mši sloužil kardinál Dominik Duka, kázal litoměřický biskup Jan Baxant.
Nedaleko kostela ve Staré Boleslavi, kde byl před 1087 lety kníže zavražděn, se mše v silném dešti účastnily stovky lidí. V bazilice svatého Petra ve Vatikánu se ve středu konala česká národní mše.
Ve Staré Boleslavi se v pondělí koná Národní svatováclavskou pouť. Už tradičně se tam připomíná národní světec a patron - kníže Václav. Na Mariánském náměstí proběhla poutní mše svatá.
Na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi se v pátek uskutečnila tradiční poutní mše. Připomíná světce a patrona české země svatého Václava, který zde byl v roce 935 (nebo 929) zavražděn.
Tisíce lidí dorazily do Staré Boleslavi, kde byl v roce 935 zavražděn kníže Václav. Jeho odkaz si připomněly při mši, kterou sloužil biskup František Václav Lobkowicz. Kazatelem byl Dominik Duka.
Tisíce poutníků přijely už po čtrnácté do Staré Boleslavi oslavit Den české státnosti. V rámci tradiční Národní svatováclavské pouti se uskutečnila také poutní mše svatá. Přijeli na ni mimo jiné prezident Miloš Zeman a bývalý prezident Václav Klaus s manželkou Livií. Lidé mohli ve Staré Boleslavi také na vlastní oči vidět mimo jiné lebku svatého Václava.
Česko si připomíná svého národního patrona - knížete Václava. Ve Staré Boleslavi se odehrává Národní svatováclavská pouť. Ve městě je také vystavena lebka sv. Václava, pro kterou císař Karel IV. nechal zhotovit svatováclavskou korunu.
Stará Boleslav u Prahy se od rána zaplňuje poutníky, kteří dorazili na Národní svatováclavskou pouť. Odkaz světce a patrona země, svatého Václava, který byl v tomto městě před 1080 lety zavražděn, si připomínají lidé zejména na Mariánském náměstí. Tam proběhla tradiční poutní mše, kterou vedl plzeňský biskup František Radkovský, kazatelem byl pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka.
Na mnoha místech Česka si lidé připomínají svatého Václava. Hlavní oslavou je tradiční Národní svatováclavská pouť ve Staré Boleslavi, na kterou přijedou tisíce lidí. Poutní mše svatá začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí a kromě kardinála Dominika Duky se jí zúčastní také kyjevský a minský arcibiskup.
Celkem 25 kusů vyznamenání odcizil letos 31. srpna neznámý zloděj z historické expozice zámku v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi nedaleko Prahy. Policisté žádají občany, kteří by o krádeži cokoli věděli, aby volali na číslo 158.
Předvolebního speciálu ČRo Region v Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi se zúčastnili: Ondřej Přenosil (ODS), Stanislav Huml (ČSSD), Nina Nováková (TOP 09), Markéta Bahníková (KDU-ČSL), Zdeňka Hajleková (KSČM), Jindřich Bursík (Volba pro město), Jaroslav Kubricht (Sdružení nestraníků), Svatopluk Černý (Koalice DSSS a SPE - Za práva občanů), Karel Hütter (Strana svobodných občanů), Tomáš Nekola (PRO Sport a Zdraví), Zdeněk Adámek (Naše dvojměstí), Ivana Osuská (Nezávislí 2014 z.s.), Michal Marec (Odpovědnost a Komunikace z.s.) a Vlastimil Picek (Podpora občanů).
Den české státnosti připomněla ve Staré Boleslavi slavnostní svatováclavská mše. Pomodlily se při ní tisíce poutníků. Národní pouť tam pokračuje dalším programem.
Česko si připomíná svého národního patrona - knížete Václava. Ve Staré Boleslavi se již tradičně odehraje Národní svatováclavská pouť. Jejím vrcholem bude v 10 hodin mše svatá.
Ostrůvek v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi u Prahy je nově napojený na Polabskou cyklostezku. Díky lávce přes říční rameno se teď cyklisté, bruslaři i pěší dostanou pohodlně z Ostrůvku až do Kostelce nad Labem nebo do Neratovic. Další novinkou na břehu Labe je pak nová písečná pláž.
Obvodní báňský úřad bude znovu řešit, jestli se v Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi bude těžit štěrkopísek. Loni v květnu obvodní báňský úřad povolil těžařské firmě ložisko vytěžit, koncem března ale rozhodnutí zrušil. Město i lidé z okolí takzvané probošťské louky se těžbě brání. A na louce vedle obytných domů už stojí těžební bagr.
Česko zítra bude slavit Den České státnosti a na mnoha místech si připomene odkaz národního světce - svatého Václava. Centrem pozornosti a oslav bude jako tradičně Stará Boleslav, nejstarší poutní místo v Čechách. Tam se od roku 2003 pořádá Národní svatováclavská mše, a tak se do Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi sjíždějí tisíce věřících. A nejen jich, připraven je i další kulturní program.
Souměstí Brandýs nad Labem-Stará Boleslav si dnes připomíná dvousté výročí setkání tří panovníků na tamním zámku. V roce 1813 se tam sešli rakouský císař František I., ruský car Alexandr I. a pruský král Bedřich Vilém III. U této příležitosti město pořádá slavnost, na které mohou návštěvníci vidět například vojáky v dobových uniformách nebo bitevní ukázky z období napoleonských válek.
V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi mají nové autobusové nádraží. Rekonstrukce původního, zastaralého, trvala zhruba deset měsíců. Opravu za 11 milionů korun pokryla ze dvou třetin evropská dotace.
V Brandýse nad Labem – Staré Boleslavi pokračuje i o víkendu Národní svatováclavská pouť. Modlitby a mše předchozích dvou dnů ale vystřídají soutěže, smích a veselení na pouťových atrakcích.
Česká republika si 28. září připomíná patrona země, svatého Václava. V místě jeho úmrtí ve Staré Boleslavi se tradičně pořádá Národní svatováclavská pouť. Připomenout českého knížete a světce si tam přijely stovky lidí, které přilákal bohatý program.
|Naděžda Hávová, Pavel Pavlas, Ivana Moravcová|Historie
Česko si připomíná zavraždění knížete Václava. Zemřel ve Staré Boleslavi, v sídle svého bratra Boleslava, který po něm převzal vládu. Hned po smrti uctíval lid Václava jako světce a později se stal i symbolem českého státu.
V Brandýse nad Labem-Staré Boleslavi začíná kompletní oprava autobusového nádraží. Ode dneška tam proto počítejte s komplikacemi. Nastupovat a vystupovat z autobusů se bude až do konce září jinde.
U příležitosti Dne české státnosti a svátku svatého Václava se konala ve Staré Boleslavi již tradiční Národní svatováclavská pouť. Na Mariánském náměstí koncelebroval poutní mši pražský arcibiskup Dominik Duka. Pouti se zúčastnil i prezident Václav Klaus nebo ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.
Je 28. září – Den české státnosti. Na mnoha místech v České republice si budou lidé připomínat svatého Václava, knížete, který se stal symbolem a patronem českého národa. Hlavní oslavy se už tradičně odehrají ve Staré Boleslavi, kde začne Národní svatováclavská pouť.
Ve Staré Boleslavi u Prahy začíná Svatováclavská pouť. Tisíce věřících směřují na místo, kde byl patron české země kníže Václav zavražděn svým bratrem Boleslavem.
V Brandýse nad Labem - Staré Boleslavi se začíná vyostřovat spor mezi chodci, cyklisty a motorkáři, kteří využívají lávku přes Labe. Na lávku smí totiž jen chodci nebo cyklisté, kteří kolo vedou. Jenže skutečnost je jiná.