Starou Boleslaví projde Národní svatováclavská pouť
Česko si připomíná svého národního patrona - knížete Václava. Ve Staré Boleslavi se již tradičně odehraje Národní svatováclavská pouť. Jejím vrcholem bude v 10 hodin mše svatá.
Kníže Václav byl zavražděn 28. září roku 935. Byl vzorem křesťana, žil zbožným a mravným životem. Dlouhé vlády mu ale nebylo dopřáno, zavraždili ho pomocníci jeho bratra Boleslava.
Jak připomíná historik Petr Kubín, život svatého Václava je opředen legendami a mnoho skutečných pramenů o něm nemáme.
„Konkrétně u svatého Václava je k dispozici jediný nelegendární soudobý pramen, a to je Widukindova kronika Sasů, která byla napsána v letech 967 a 968,“ uvádí Kubín.
Česko si připomíná svého národního patrona - knížete Václava. Reportáž Naděždy Hávové
Kronika mimo jiné připomíná Boleslava a jeho válku proti císaři Ottovi I. „Také zmiňuje, že Boleslav zabil svého bratra a že tento zabitý kníže byl zvlášť zbožný a křesťanský a že se o něm vypravují jakési zázraky,“ dodává historik.
Poutní bohoslužbu bude na Mariánském náměstí ve Staré Boleslavi sloužit olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Kazatelem bude pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.
Ve Staré Boleslavi si také můžete prohlédnout světcovu lebku, která je vystavena v kryptě svatého Václava, kde ji střeží duchovní a členové hradní stráže. Večer ji poté odvezou prezidentským vozem ve speciálně schránce ze skla a dřeva zpět na Pražský hrad, do chrámu svatého Víta.
„Lebka svatého Václava cestuje do Staré Boleslavi v doprovodu hradní stráže od roku 2006. Lebka takto vlastně navštívila Starou Boleslav mnohokrát od roku 2003, kdy byla Národní svatováclavská pouť založena,“ popisuje organizátor slavností Milan Novák.
Pro lebku svatého Václava nechal kdysi císař Karel IV. zhotovit svatováclavskou korunu, nejstarší součást korunovačních klenotů. Lebka je jedním z nejdůležitějších ostatků přemyslovského knížete, které se dochovaly.