Třiapadesát metrů vysoká raketa s dvojicí vojenských satelitů odstartovala z vesmírného přístavu v Kourou ve Francouzské Guyaně v 0.00 hodin středoevropského letního času.
Zasedání komise avizoval minulý týden mluvčí amerického ministerstva zahraničí, podle něhož se uskuteční „v blízké budoucnosti“. Dohodu zvanou Nový START Moskva a Washington prodloužily letos v únoru.
Rusko dlouho navrhovalo prodloužit smlouvu bez jakýchkoliv předběžných podmínek či změn, ale Trumpova vláda se zahájením jednání čekala až do loňského roku a předložila řadu požadavků.
Dohoda o otevřeném nebi, kterou vedle USA, Kanady a Ruska uzavřela většina evropských zemí včetně Česka, byla podepsána v Helsinkách v roce 1992, v platnost vstoupila o deset let později.
„Navrhli jsme Spojeným státům prodloužení smlouvy o pět let… Pokud to z nějakého důvodu pro USA není přijatelné, tak třeba i na kratší dobu,“ řekl náměstek ministra zahraničních věcí Sergej Rjabkov.
Přípravou dohody, která by zahrnovala vedle USA a Ruska také Čínu či další státy, podle médií pověřil americký prezident Donald Trump experty Bílého domu.
Americká společnost SpaceX v pátek poprvé vyzkoušela novou verzi rakety Falcon 9. Ta má v budoucnu létat s lidskou posádkou. Tentokrát na oběžnou dráhu vynesl bangladéšský satelit.
Páteční start rakety Falcon 9 společnosti SpaceX doprovázela mimořádná podívaná. Raketa vypuštěná z Vandenbergovy letecké základny za sebou na potemnělé obloze zanechala projasněnou kouřovou stopu.
Autentizační údaje k elektronické evidenci tržeb (EET) získalo do úterních 11.00 zhruba 112 000 podnikatelů, což by měla být většina. Vyplývá to z údajů, které poskytla finanční správa.
Bez pokladny, počítačového programu a tiskárny účtenek se od čtvrtka neobejde žádný restauratér, hoteliér, kavárník, hospodský nebo majitel bistra. První fáze elektronické evidence tržeb (EET) začíná.
Už jen několik týdnů zbývá podnikatelům na to, aby se připravili na zavedení elektronické evidence tržeb. Ta se bude od prosince vztahovat na zhruba 60 tisíc provozovatelů hotelů, restaurací a kaváren. Na nové opatření, které má omezit takzvanou šedou ekonomiku, se připravují i firmy nabízející technická řešení. Pro ně se tím otevírá zcela nový trh.
Jediná otázka, která se teď vznáší ve spojení s dopingovým systémem v Rusku a blížícími se olympijskými hrami v Riu, je ta, kolik Rusů a kteří přesně budou moci na jihu Ameriky bojovat o medaile. Jasno v tomto směru nemá pouhé čtyři dny před slavnostním zahájením ani Mezinárodní olympijský výbor.
O oblíbený mítink Zlatá tretra oštěpařka Barbora Špotáková kvůli březnové zlomenině zánártní kůstky přišla, na další domácí atletické akci ale už chybět nebude. Šestého června se totiž představí na Memoriálu Josefa Odložila. I proto teď víc, než intenzivně zmiňovanou dopingovou aféru ruské soupeřky Marii Abakumovové, řeší úřadující olympijská šampionka především vlastní zdraví.
Z mysu Canaveral ve Spojených státech má v neděli odstartovat raketa Falcon 9 soukromé společnosti SpaceX. Stroj od pátku stojí, namířený k nebi, ve floridském kosmodromu. Je to první plánovaný let Falconu od červnové nehody, kdy raketa krátce po startu vybuchla.
Po skoro třech měsících se večer znovu rozjede fotbalová Synot liga. A ve zbývajících čtrnácti kolech se dá čekat tvrdý boj o titul i záchranu v nejvyšší soutěži. Zatímco sestup může hrozit podle trenéra reprezentační dvacítky Pavla Hoftycha více jak polovině mužstev, mistrovské dostihy budou záležitostí jen Plzně a Sparty.
O nadcházejícím víkendu startují dvě možná nejkvalitnější fotbalové ligy světa. Španělská Primera División i anglická Premier League budou od soboty znovu bavit fotbalové fanoušky. V obou soutěžích stejně jako každý rok došlo k několika přestupům, a to nejen hráčským. Spousta klubů vstoupí do nové sezony také s novým trenérem.
Nevinné přízvisko „loupáček“ patří kromě pečiva i jedné z nejničivějších zbraní, jaderné vodíkové bombě. Od jejího prvního testovacího výbuchu v Sovětském svazu právě uplynulo 60 let. V současné době se podle ředitele Ústavu mezinárodních vztahů Petra Kratochvíla závodí více ve vývoji nových typů letadlových lodí než v oblasti jaderných zbraní.
První soukromá vesmírná raketa neodstartovala z mysu Caneveral podle plánu. Těsně před startem počítač celou akci zastavil. NASA přitom doufá, že po odstavení jejích raketoplánů to budou právě soukromé stroje, které budou zajišťovat zásobování mezinárodní vesmírné stanice a časem také dopravu astronautů na oběžnou dráhu.
Severokorejcům se dnes nepodařilo vyslat do vesmíru svou novou raketu Unha 3. O nezdaru informoval několik hodin po pádu zařízení i Pchjongjang. Ten ale obvykle neúspěchy svého režimu nepřipouští. Odborníci proto teď spekulují, že by si Severokorejci mohli chtít zvýšit pošramocené sebevědomí jadernou zkouškou.
Americký raketoplán Atlantis odstartoval podle plánu. Historicky poslední cestě vesmírného plavidla k Mezinárodní vesmírné stanici hrozilo odložení kvůli špatnému počasí. Nakonec ale NASA dala Atlantis zelenou.
Pokud to počasí dovolí, měl by se odpoledne z Mysu Canaveral na Floridě vznést ke svému poslednímu letu americký raketoplán Endeavour. Původně měl startovat už koncem dubna, ale kvůli technické závadě byla mise odložena.
Na floridském Mysu Canaveral se schyluje k historickému okamžiku. Začal odpočet a americký raketoplán Endeavour se připravuje na start. Několikrát odložený vzlet trochu rozředil pozornost světových médií, přesto se na start sjedou zvědavci z celé země.