Pokud nikdo nechce smlouvu o omezení jaderných zbraní, tak ji neprodloužíme, řekl Putin
Ruský prezident Vladimir Putin dal ve čtvrtek najevo, že Rusko nechá za dva roky vypršet novou smlouvu o omezení strategických jaderných zbraní (START), neprojeví-li USA zájem o její prodloužení. Šéf Kremlu se tak podle médií vyjádřil při setkání s představiteli významných médií, které se konalo v Petrohradě na okraj mezinárodního ekonomického fóra. Putin rovněž doporučil Británii, aby ve vztazích s Moskvou „obrátila list“.
„Jestliže si nikdo nepřeje smlouvu START prodloužit, pak to neuděláme,“ prohlásil Putin. Dodal však také, že „stokrát jsme řekli, že jsme k tomu připraveni“.
Ruský prezident tak zjevně reagoval na sdělení ředitele americké Národní bezpečnostní rady (NSC) Tima Morrisona z konce května, že prezident Donald Trump se rozhodne až příští rok, zda Spojené státy tuto smlouvu s Ruskem prodlouží.
Grandiózní projekt? USA chtějí novou dohodu omezující jaderné zbraně, v klubu má být i Čína
Číst článek
Novou dohodu START podepsali 8. dubna v Praze tehdejší prezidenti Ruska a USA Dmitrij Medveděv a Barack Obama. Putin v souvislosti s otázkou prodloužení platnosti tohoto dokumentu dnes varoval před velkým rizikem zhroucení mezinárodního systému kontroly jaderných zbraní. Nicméně poznamenal, že jeho poslední telefonický rozhovor s Trumpem mu dodal trochu optimismu.
‚Obrátit list‘
S výzvou „obrátit list“ a napravit vztahy poškozené aférou kolem otravy dvojitého agenta Sergeje Skripala se ruský vůdce obrátil na britské vedení.
„Je třeba obrátit tento list, spojený se špiony a atentáty,“ řekl Putin v narážce na Skripalovu otravu v britském Salisbury, kterou Londýn přičítá ruským tajným službám. Skripal byl agentem ruské tajné služby GRU a v roce 2004 byl odsouzen za spolupráci s britskou rozvědkou. O šest let později se po výměně špionů usadil v Británii.
„Byl to přece váš agent, vy jste proti nám vedli špionážní činnost,“ vzkázal ve čtvrtek Putin do Londýna. „Co se s ním dělo dál, můžu těžko říct. Je ale třeba na všechno zapomenout,“ doporučil ruský prezident. Globální otázky jsou podle něj důležitější než „hry zvláštních služeb“.