„V některých momentech jsem si na předávání připadala v rámci těch osobností, které tam byly, nepatřičně,“ popisuje v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řádová sestra a pedagožka.
„Paradoxně to byli lidé poměrně vstřícní k okupačnímu režimu, snažili se vyjednávat a také se snažili o propuštění studentů zatčených při demonstracích 28. října,“ popisuje historik Prokop Tomek.
Na neonatologické pracoviště nemocnice v Českých Budějovicích přišel Miloš Velemínský v roce 1968. Hnalo jej podle jeho slov hlavně to, že tu umíraly děti, o nichž věděl, že v zahraničí by přežily.
Kdo by podle vás měl letos převzít na Pražském hradě z rukou prezidenta státní vyznamenání? Podle čtenářů Zpravodajského webu Českého rozhlasu by si to zatím nejvíc zasloužil moderátor Marek Eben, a to za svůj "vysoký mravní kredit". Za "významný příspěvek k politické satiře a humoru" byl nominován i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Nesouhlasíte? Pak se zúčastněte naší ankety. Prostřednictvím jednoduchého formuláře můžete až do konce března navrhnout svého favorita.
Většina rektorů veřejných vysokých škol se 28. října stejně jako loni nezúčastní ceremoniálu předávání státních vyznamenání na Pražském hradě. Někteří se omluvili kvůli jiným povinnostem, některým vadí, že prezident Miloš Zeman nepozval všechny, část důvody své neúčasti nekomentovala, vyplývá z jejich vyjádření. Zeman na oslavy státního svátku podle dostupných informací znovu nepozval rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, s nímž měl v minulosti spory.
Pavel Nedvěd se dnes zřejmě stane čtvrtým fotbalistou, který dostane státní vyznamenání od prezidenta republiky. Navázal by tím na Josefa Masopusta, Antonína Panenku a Ivo Viktora, kterým udělil Medaili Za zásluhy Václav Klaus.
Policie prosí o pomoc při hledání zlodějů, kteří okradli válečného veterána. Vasilu Korolovi vzali několik státních vyznamenání. Mimo jiné i Řád bílého lva.
Senát navrhuje 36 osobností na udělení nebo propůjčení státního vyznamenání. To nejvyšší - Řád Bílého lva - by měli podle senátorů dostat ruský legionář a účastník prvního i druhého odboje Ondřej Mézl a pilot britského královského letectva Milan Malý.
Nejvyšší státní vyznamenání si předali prezidenti České republiky a Slovenska Václav Klaus a Ivan Gašparovič. Sešli se kvůli tomu symbolicky v brněnské vile Tugendhat. Klaus slovenskému prezidentovi udělil Řád bílého lva a Gašparovič svému protějšku Řád bílého dvojkříže.