Prezident Zeman udělil vyznamenání devíti studentům, které zavraždili nacisté v listopadu 1939
Jejich popravou začal nacistický teror. Těmito slovy prezident Miloš Zeman uvedl v pátek 28. října devět studentů, které se rozhodl ocenit in memoriam státním vyznamenáním Za zásluhy. V listopadu roku 1939 je nacisté bez soudu zavraždili v ruzyňských kasárnách.
Vše začalo 28. října 1939. Během zakázaných demonstrací připomínajících vznik republiky bylo zraněno několik lidí. Mezi nimi byl i student Jan Opletal, který o dva týdny později zemřel.
Jeho pohřeb, který se konal 15. listopadu, následně přerostl v masovou demonstraci, při které se opět střetla policie a studenti. Němci zareagovali rychle. Zavřeli vysoké školy a vtrhli na studentské koleje.
„17. listopadu ve 4.00 ráno probudila obyvatele Sadové ulice v Dejvicích kulometná střelba. Hrdinové německé armády dobývali Masarykovy studentské koleje. Střílelo se přes dvě hodiny,“ znělo tehdy z rozhlasu.
Výsledkem bylo 1200 náhodně pozatýkaných studentů, které nacisté poslali do koncentračních táborů. Devět studentských vůdců se Němci rozhodli zavraždit.
„Paradoxně to byli vesměs lidé, kteří byli k okupačnímu režimu poměrně vstřícní, snažili se s ním vyjednávat a také se snažili o propuštění studentů, kteří byli zatčeni během demonstrací 28. října,“ vysvětlil již dříve Českému rozhlasu historik Prokop Tomek.
Všech devět studentských vůdců, tedy Josef Adamec, Jan Černý, Marek Frauwirth, Jaroslav Klíma, Bedřich Koula, Josef Matoušek, František Skorkovský, Václav Šaffránek a Jan Weinert, Němci 17. listopadu 1939 bez soudu zastřelili v ruzyňských kasárnách.