Odborářským vyjednavačům se nepodařilo dosáhnout dohody ohledně rozvržení směn, o mzdách a o tom, jak předcházet únavě zaměstnanců. Zaměstnanci tak ve čtvrtek přerušili práci.
Nákladní vlaky se rozjedou v neděli večer a osobní doprava se vrátí k běžnému jízdnímu řádu od noci na pondělí, oznámila v sobotu odpoledne mluvčí DB Anja Brökerová.
Odporáři se brání, že termín stávky nebyl cílen na pořádání finále Eurovize. Cestující se ale mají připravit na to, že během stávky nepojedou na severovýchodě Anglie prakticky žádné vlaky.
Řecká vláda, kterou ještě do léta čekají parlamentní volby, uvedla, že železniční doprava, přerušená 1. března v reakci na srážku vlaků, se bude postupně obnovovat od 22. března.
Na letištích v Hamburku a Hannoveru přestali zaměstnanci pracovat v neděli pozdě večer a v pondělí brzy ráno se k nim přidal i bezpečnostní personál berlínského letiště.
Na některých místech nejezdí vlaky vůbec, o stávce list The Guardian. Železniční společnosti dopředu vyzvaly, aby lidé vlakem cestovali jen v případě nutnosti.
Zaměstnanci letecké společnosti Ryanair v Belgii a Španělsku budou stávkovat. Stěžují si na nedostatečné mzdy nebo špatný přístup vedení, přičemž belgické odbory tyto problémy dlouhodobě kritizují.
„Náhradní jízdní řád se daří plnit. Naším cílem je vypravovat v dálkové dopravě 30 procent spojů proti běžnému řádu,“ řekl mluvčí Deutsche Bahn Achim Stauss.
Nákladní dopravu plánují odbory zastavit v 17.00. Není vyloučeno, že odstavené nákladní soupravy zkomplikují jízdu i osobním spojům, výluky ale prozatím Deutsche Bahn nepředpokládají.
V úterý 17. srpna uspořádají odbory protest před berlínskou výškovou budovou BahnTower, kde sídlí vedení německých drah. Šéf odborového svazu strojvedoucích nevyloučil ani další stávku.
Dvě třetiny Francouzů podporují reformu důchodů a zároveň polovina podporuje protesty proti ní. Skoro polovina Francouzů totiž vnímá současnou mobilizaci jako protest proti způsobu Macronovy vlády.
Není zatím jisté, jak dlouho bude stávka trvat. Organizátoři jsou údajně připraveni pokračovat do Vánoc. To by pro Francii znamenalo největší stávku minimálně od roku 1995.
Podle serveru prg.aero byl zrušen spoj společnosti Brussels Airlines z belgické metropole do Prahy, který měl přistát v 11.00, a let těchto aerolinek do Bruselu v 11.50.
Vyhlášená celostátní stávka řidičů linkových autobusů ve čtvrtek výrazněji zasáhla jen Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně Pardubický a okrajově Zlínský. V Libereckém kraji se připojili řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. Dopravní odbory hodnotí průběh stávky pozitivně, na jihu Moravy by se podle nich mohl protest zopakovat. Olomoucký kraj bude po dopravci Arriva Morava, jehož řidiči stávkovali, požadovat třímilionovou pokutu.
Stávka řidičů linkových autobusů výrazněji zasáhla Jihomoravský a Olomoucký kraj, částečně také Pardubický a okrajově Zlínský. Připojili se řidiči městské hromadné dopravy v České Lípě. V Ústeckém kraji, kde měla stávka postihnout především spoje na Šluknovsku, nakonec šoféři na své trasy vyjeli. Řidiči chtějí protestem poukázat na nízké mzdy v oboru, které někde nezlepšilo ani vládní nařízení stanovující od začátku roku vyšší minimální mzdu.
Kvůli stávce řidičů autobusů nevyjede ve čtvrtek na jižní Moravě 59 regionálních linek z 217, s omezením pojede 97 linek. Nejvíce se stávka dotkne Břeclavska, Kyjovska a Vyškovska. Kraj se snaží společně s koordinátorem krajské dopravy, společností Kordis JMK, udělat taková opatření, která co nejvíce omezí dopad stávky.
Řidiči autobusů budou kvůli nízkým mzdám ve čtvrtek stávkovat ve čtyřech krajích, a to Zlínském, Jihočeském, Jihomoravském a Ústeckém. Po pondělním jednání v Praze to uvedli zástupci Asociace krajů a Svazu průmyslu a dopravy. Stávka není podle prezidenta svazu Jaroslava Hanáka rozumná, většina řidičů dostala podle něj od ledna přidáno podle vládního nařízení. Se stávkou nesouhlasí také Asociace krajů.
Německá letecká společnost Lufthansa v neděli musela z organizačních důvodů zrušit 35 plánovaných letů, třebaže nakonec čtyřdenní stávka pilotů nespokojených s výší platů již nepokračuje. Informovala o tom agentura Reuters. Vedení společnosti zároveň vyzvalo odboráře k novému jednání o jejich požadavcích. Omezení se podle letištních informací netýkají dnešních patnácti spojů Lufthansy mezi Prahou a Frankfurtem či Mnichovem.
Odborový svaz dopravy povede i nadále dosavadní předseda Luboš Pomajbík. Při volbě na celostátním sjezdu neměl protikandidáta. Dopraváci celý den diskutovali především o dopadu vládních reforem, které považují za nespravedlivé.