Personál aerolinek Ryanair chystá další stávku, zrušené lety se dotknou až 50 tisíc cestujících

Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair kvůli stávce palubního personálu příští týden zruší více než dvanáct procent letů. Opatření se ve dnech 25. a 26. července podle středečního sdělení firmy dotkne až 300 letů denně do Belgie, Portugalska a Španělska. V opačném směru pak zasáhne téměř 50 tisíc lidí.

Dublin Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letadlo společnosti Ryanair

Letadlo společnosti Ryanair | Foto: Tony Gentile | Zdroj: Reuters

Zákazníci, kteří mají cestovat na zmíněných trasách a kteří ve středu nedostali e-mail nebo sms, mohou podle firmy počítat s tím, že jejich let se uskuteční. „Tyto stávky jsou naprosto neospravedlnitelné a nedosáhnou ničeho jiného, než že se rodinám zkomplikuje dovolená,“ píše se ve sdělení firmy.

Tento týden v pátek hodlá Ryanair kvůli stávce irských pilotů zrušit asi 24 spojů mezi Irskem a Británií. Minulý týden ze stejného důvodu zrušil 30 letů.

Letadlo Ryanairu kvůli poklesu tlaku nouzově přistálo v Německu. Do nemocnice bylo převezeno 33 lidí

Číst článek

Napjaté vztahy ve firmě panují už od loňského roku. Palubní posádky ze základen firmy po celé Evropě zveřejnily 4. července seznam 34 požadavků, včetně „spravedlivé mzdy na živobytí“, zlepšení nemocenských dávek nebo pracovních smluv ve vlastním jazyce založené na místním, nikoli irském právu. Posádky si mimo jiné stěžují, že během letu musejí platit za pitnou vodu.

Ryanair tvrdí, že pracovní podmínky pro zaměstnance jsou konkurenceschopné a často lepší než u ostatních nízkonákladových přepravců. Na twitteru ve středu podnik také zveřejnil seznam výhod pro palubní posádky včetně ročního platu až 40 tisíc eur (tj. 1,1 milionu korun). A to pro zaměstnance ze zemí, kde je vysoká míra nezaměstnanosti mezi mladými.

Aerolinky Ryanair působí ve 37 zemích včetně České republiky. Z hlediska počtu přepravovaných cestujících jsou evropskou jedničkou, loni jejich služeb využilo na 130 milionů cestujících. Loni v prosinci se firmě podařilo odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodla uznat odborové svazy. Od té doby se jí ale nedaří s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách.

Společnost, která v pondělí oznámí výsledky hospodaření za uplynulé čtvrtletí, vykázala ve finančním roce do 31. března rekordní zisk 1,45 miliardy eur, tj. 37,5 miliardy korun. Varovala však, že kvůli vyšším nákladům na palivo, personál a rovněž kvůli konstantním cenám jízdného bude zisk klesat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme