Paní Doris Grozdanovičová se narodila v Jihlavě, část dětství ale prožila v Brně. Tam na vlastní kůži zažila příchod Němců a dopad protižidovských Norimberských zákonů.
Před dvěma týdny si Trevor Sage koupil první lahvičku leštidla na mosaz. Rozhodnutí, jež vedlo k tomuto nákupu, britskému penzistovi za krátký čas změnilo život a nenápadně mění i podobu Prahy.
Kuriózní krádež řeší v těchto dnech ostravští policisté. Neznámý zloděj totiž z centra města ukradl tři památeční Stolpersteine – mosazné destičky, které připomínají židovské rodiny zavražděné v koncentračních táborech. Zmizely jen pár hodin poté, co je do dlažby slavnostně položili potomci obětí holokaustu.
V Olomouci budou dnes položeny další Stolpersteine - Kameny zmizelých, které připomínají oběti holocaustu. Pokládat se ve městě budou už potřetí. Za Židy, kteří byli během druhé světové války zavražděni v koncentračních táborech, je před domy, v nichž dříve žili, budou dávat jejich příbuzní. Pokládání kamenů začne o půl 11 a potrvá do 14 hodin.
Oběti holocaustu u nás mapují další Kameny zmizelých. O takzvané stolpersteiny, v doslovném překladu znamenající ‚zakopávat‘, můžete v ulicích hned několika českých, moravských a slezských měst. Betonová dlažební kostka nese mosaznou tabulku s nápisem a ukládá se před dům, kde oběť nacismu naposledy žila.