V Praze je už na tři sta stolpersteinů, připomínajících oběti druhé světové války
Oběti holocaustu u nás mapují další Kameny zmizelých. O takzvané stolpersteiny, v doslovném překladu znamenající ‚zakopávat‘, můžete v ulicích hned několika českých, moravských a slezských měst. Betonová dlažební kostka nese mosaznou tabulku s nápisem a ukládá se před dům, kde oběť nacismu naposledy žila.
„V Praze bylo celkem 72 stolpersteinů. K tomu se ale pokládaly další kameny v jiných částech České republiky, například v Olomouci, Českém Těšíně poprvé a v Brně,“ uvedla česká zástupkyně projektu Kameny zmizelých Bianca Lipanská.
Doplnila, že v současné době je v Praze zhruba tři sta stolpersteinů.
Česká zástupkyně projektu Kameny zmizelých Bianca Lipanská mluví o posledním vloženém stolpersteinu ve Stalo se dnes na Radiožurnálu
Kromě již zmíněných měst jsou podle jejích slov také v Ostravě, v Neratovicích a v dalších menších městech.
Stolpersteine podle ní nepřipomínají jenom židovské oběti, ale i další pronásledované z druhé světové války – Romy, odbojáře, homosexuály.
„Tento rok se také budou poprvé pokládat kameny na Slovensku v Banské Bystrici,“ řekla Bianca Lipanská.
„Oslovují nás lidé, že například chtějí kámen pro své příbuzné, protože tito lidé většinou nemají žádný hrob, tak aby rodiny měly místo, kde by si je mohly připomínat. Takže nám píšou e-mailem, že by chtěly žádat o nějaký kámen. Někdy se jedná i o různé známější osoby,“ uvedla Bianca Lipanská.
S nápadem stolpersteinů přišel v roce 1993 německý umělec Günter Demnig. Od té doby se kameny zmizelých objevily asi v šesti stovkách evropských měst a už jich je víc než 30 tisíc.
Kámen zmizelých stojí v současné době 120 eur. Stolpersteiny se ručně vyrábějí v Berlíně, kde má Günter Demnig a jeho spolupracovníci dílnu.