„Počet toulavých koček je už enormní a zvláště tady v centru města to nevypadá hezky, když tudy prochází denně stovky turistů a objevují se kočičí fekálie,“ potvrzuje starostka Andrea Hlávková.
Lašská brána do Beskyd - Štramberk na Novojičínsku - zrušil svou městskou policii. Se sousední Kopřivnicí se dohodl na tom, že jim se zabezpečením oblíbené turistické lokality pomůže. Dva strážníci ve Štramberku totiž na město nestačí a ani větší hlídka by tam nemohla nabízet nepřetržité služby. Od jara tak Štramberk bude spadat do rajónu kopřivnických strážníků.
Složité parkování pomáhají ve Štramberku řešit brigádníci. Turisty navádějí z centra města na odstavné plochy a tím snižují vysoký počet pokut. Dohlížet na řidiče budou posílené hlídky denně až do konce srpna. Právě v létě totiž přijíždí do města nejvíce návštěvníků, kteří musí pokuty nejčastěji platit.
Ve Štramberku na Novojičínsku vedou kuriózní spor. Provozovatelé tamního hradu už tři roky volají po opravě historické Jaroňkovy útulny, která těsně přiléhá k věži Trúba. Jenže když letos přišla radnice s penězi, řekli ne a proti rekonstrukci sepsali dokonce petici. Bojí se totiž, že by na celou sezonu uzavřela největší štramberskou atrakci, která do města každoročně přiláká až 60 tisíc turistů.
Testy průmyslových trhavin, simulace požárů a výzkumy bezpečnosti důlních chodeb. To vše se děje pod malebným Štramberkem. Tamní skály totiž ukrývají tři dlouhé chodby, které slouží jako pokusné pracoviště ostravské Zkušební laboratoře hořlavosti a protivýbuchových ochran. Do unikátních štol může dnes od devíti do patnácti hodin nahlédnout veřejnost.
Turisté ve Štramberku se museli na dvě hodiny obejít bez rozhledu z Trúby. Brána kamenné věže zůstala zavřená, stejně jako hospody a obchůdky na náměstí. Místní podnikatelé protestovali proti systému parkování na náměstí, které platí přesně rok. Radnice ale na regulaci dopravy trvá.
Pod Štramberskou Trúbou zuří boj o parkovací místa. V centru města jsou prakticky rozebraná a dopravní omezení navíc z města podle kritiků vyhánějí turisty. Podnikatelé se proto bouří, že jim klesají zisky, a volají po nápravě. Štramberská radnice uvažuje o stavbě nového parkoviště, starousedlíkům se ale nelíbí, že by jim přímo pod okny roubenek zase projíždělo jedno auto za druhým. Živnostníci zatím s místními společnou řeč nenašli.
Auta pryč z měst, slýcháváme obvykle. Ve Štramberku teď podnikatelé volají jednotným hlasem úplný opak. Od loňského června, kdy ve městě začal platit zákaz vjezdu pro turisty až na náměstí, mají prázdnější kasy. Viníkem je podle nich právě nový parkovací systém, který turisty nutí auta odstavit na v sezóně placené parkoviště a dojít pěšky. Náměstí a přilehlé cesty mohou totiž využívat jen držitelé parkovacích karet.