Říkají o sobě, že jsou stranou konzervativního středu, nedávno ale spolupracovali se SOCDEM, do eurovoleb jdou s pravicí a do krajských voleb v Jihomoravském kraji je vede exčlen ANO Petr Vokřál.
Velké lidovecké setkání přijde po tom, co jejich formu prověří troje volby. Do eurovoleb jdou v koalici Spolu. V krajských a senátních někde vsadí na samostatnou značku, jinde na spojenectví.
V nadcházejících eurovolbách chtějí v čele s duem Danuše Nerudová a Jan Farský výrazně uspět, zároveň však jde o teprve druhé volby, do kterých jde STAN sám.
KSČM se od vypadnutí ze Sněmovny potácí pod pětiprocentní hranicí, možný úspěch ale vyhlíží v červnových volbách do Europarlamentu. V hlasování s nízkou účastí mohou skalní voliči zajistit úspěch.
Přestože mají jen čtyři poslance, preference se stabilně drží kolem deseti procent. U Pirátů zůstává pověstný vnitrostranický kvas a i bez nutnosti kvót se na klíčové pozice dostává čím dál víc žen.
„Strana spolupráce“, jak ji vykresluje předsedkyně Markéta Pekarová Adamová, se dlouhodobě pohybuje v okolí pětiprocentní hranice. Sloučení s partnery z koalice Spolu ale zatím na stole není.
Kromě preferencí řeší ODS minimálně tři otázky týkající se jejího budoucího směřování. Zda leží její budoucnost ve Spolu, jak zajistit pokračování vládní spolupráce i zda se pro příště nespojit s ANO.
Opozičnímu hnutí SPD se podařilo udržet si monopol u radikálních voličů a přes sílící ANO i ambiciózní PRO Jindřicha Rajchla si drží svou stabilní podporu.
Byť za něj navenek mluví jen hrstka politiků, do nadcházejícího roku a půl, kdy proběhnout čtvery volby, jde ANO v dobré pozici, a má dokonce tři různé rezervoáry, kam se snaží sahat pro nové voliče.