„Podařilo se nám vyzvednout 58 utonulých těl. Celkový počet lidí, kteří jsou pod vodou, neznáme,“ řekl ředitel úřadu civilní ochrany Djimasse, jehož týmy dorazily na místo až 40 minut po tragédii.
23:08
Washington||Ondřej Čížek|Zprávy ze světa|Svět ve 20 minutách
„Přijel sem, aby povzbudil své jednotky, a pak odjel jinam do Afriky,“ řekl poradce prezidenta Středoafrické republiky Fidèle Gouandjika o poslední Prigožinově návštěvě.
Doteď mohl Putin své působení v Africe skrýt ve stínu Wagnerovy armády. Nyní bude muset převzít odpovědnost. Eskalace dalšího konfliktu s Ruskem je mnohem pravděpodobnější než dřív.
Režimy, které inklinují k Rusku, jim to prozatím umožňují, a firmám se proto podnikání v oblasti stále daří. Zhoršuje se ale bezpečnostní situace jejich zaměstnanců, píše francouzský deník Le Monde.
Africké operace skupiny zaměstnávají tisíce lidí, kteří jsou závislí na logistické podpoře ruského ministerstva obrany a využívají ruských vojenských základen a letectva k přepravě personálu a zbraní.
Vláda Středoafrické republiky odebrala těžební koncesi ve zlatém dole Ndassima kanadské firmě. Tu pak dostala společnost z Madagaskaru. Ta se podle GI-TOC objevuje mezi dceřinými firmami wagnerovců.
Jana Poláčková byla teprve třetí Češkou, která vyrazila na mírovou misi OSN v Africe jako vojenský pozorovatel. Dva roky zkušeností popsala v rozhovoru pro iROZHLAS.cz.
„Je to náročné i fyzicky. Stalo se, že když mi ve čtyři ráno zazvonil telefon, únavou jsem se prostě rozplakala,“ popisuje slovenská lékařka, která se vrátila z mise v násilím zmítaném Haiti.
Mladá Středoafričanka popisuje noc, kdy ji pět Rusů jeden po druhém opakovaně znásilňovalo. „Myslela jsem si, že tu jsou Rusové proto, aby nám pomohli,“ podotýká.
„Přelety nad městem udělaly takový randál, že rebelové naprosto ztratili orientaci a rozutíkali se do všech směrů. Ve městě ale zůstávají a nikdo nezná dne ani hodiny, kdy si znovu usmyslí zaútočit.“
Podle vlády a OSN stojí za povstalci bývalý prezident François Bozizé, jehož kandidatura do loňských prezidentských voleb nebyla připuštěna. Na Bozizého je vydán zatykač kvůli údajným vraždám.
Konflikt v Dárfúru začal v roce 2003. Proti sobě tehdy stáli vládní vojáci a povstalci hlavně z nearabské komunity obyvatelstva, které si stěžovalo na vládní útlak.
Zatímco ze Sýrie se žoldáci Vagnerovy armády postupně stahují, jejich přítomnost začíná stále silněji pociťovat Libye. „Rusové se vždy cítí dobře tam, kde vládne chaos,“ říká analytik Karel Svoboda.
Přemýšlíte už, kam vyrazíte příští rok na dovolenou? Pomoct by vám mohla mapa cestovních rizik pro rok 2020, kterou sestavili experti na globální rizika z International SOS.
Falešné profily cílily na obyvatele Madagaskaru, Středoafrické republiky, Mosambiku, Demokratické republiky Kongo, Pobřeží slonoviny, Kamerunu, Súdánu a Libye.
Vyšetřovatelé pracující Chodorkovského tvrdí, že mají důkazy, které spojují vraždu tří ruských investigativních novinářů ve Středoafrické republice s činností ruských žoldnéřů v této zemi.
Ve Středoafrické republice zemřeli tři ruští novináři. Jejich vraždu pravděpodobně někdo naplánoval. Podle serveru Deutsche Welle tomu nasvědčuje způsob, jak novináři přišli o život.
Organizace spojených národů vyhlásila úterý Mezinárodním dnem boje proti světové chudobě. Člověk žijící pod hranicí chudoby musí dlouhodobě vystačit s příjmem necelých dvou dolarů na den.
Slabikáře, kartičky s písmeny nebo také léky proti malárii si s sebou zabalilo deset dobrovolníků, kteří dnes večer odlétají z Česka do Středoafrické republiky. Ve městě Bozoum budou školit tamní pedagogy, jak vyučovat. Výjezd zajišťuje obecně prospěšná společnost SIRIRI.
Nejméně 16 lidí již od začátku srpna podlehlo onemocnění cholerou ve Středoafrické republice. Hlášeno je 66 případů. Informovala o tom agentura AP s odvolání na tamní vládu. Podle ní se choroba rozšířila i do sousedního Konga, kde na choleru zemřelo 34 lidí.
Papež František je ve Středoafrické republice. Je to poslední zastávka na jeho cestě po africkém kontinentu ale i první návštěva konfliktní oblasti. Obyvatelé Středoafrické republiky Františka přivítali s nadšením, kvůli obavám o jeho bezpečnost ale návštěvu provázejí přísná bezpečnostní opatření.
Česká vláda ve spolupráci s armádou poslala v noci do válkou zmítané Středoafrické republiky jako humanitární pomoc 45tunový most. Pro štěstí ho pokřtila na Most Anežky České. Zásilku čítající tisíce dílů soupravy vyzvedl v Pardubicích jeden z největších přepravních obrů - letoun Ruslan.
OSN vyšle do Středoafrické republiky 12 tisíc vojáků. Rozhodla o tom Rada bezpečnosti. Jejich úkolem bude zastavit střety mezi křesťany a muslimy. Ty si dosud vyžádaly stovky obětí a téměř milion lidí je bez domova. O vyslání pomoci uvažuje i Česká republika. Armáda už dříve uvedla, že je schopna nasadit na 250 vojáků.