„Koncertní sál tam už nebude,“ řekl agentuře RIA Novosti gubernátor Andrej Vorobjov, který dříve hovořil, že na místě by mohl vzniknout parčík či zimní zahrada k uctění památky obětí
V ruském Dagestánu pokračuje pátrání po možných komplicích pachatelů nedělních útoků. Útok si vyžádal 19 obětí. „Bylo by dobré počkat, zda se k útoku někdo přihlásí,“ uvedl politolog Jan Šír.
„Rusko nemůže být objektem teroristických útoků islámských fundamentalistů,“ sdělil Putin. „Naše země demonstruje příklad mezikonfesijní jednoty a porozumění i mezináboženské a mezietnické jednoty.“
Od začátku roku vstoupilo do ruské armády přes 100 tisíc vojáků. Za posledních deset dní se ke službě smluvně zavázalo 16 tisíc občanů, oznámilo ruské ministerstvo obrany.
Šéf ruské tajné služby FSB den po útoku v Krasnogorsku z 22. března hovořil o zadržení jedenácti podezřelých. Až dosud se deset obviněných ocitlo před soudem, který je vzal do vazby.
Moskevský soud poslal do vazby desátého podezřelého v případu teroristického útoku v Krasnogorsku. Měl se podílet na financování teroristů, hrozí mu doživotí.
Pohled na muže zjevně brutálně zmlácené liberálně uvažujícími Rusy skutečně otřásl – bez ohledu na to, že pokud se masové vraždy opravdu dopustili, je to skutek neprominutelný.
Teroristický útok na koncertní halu Crocus City Hall v Krasnogorsku byl jedním z nejtragičtějších v Rusku za desítky let. Čtyři podezřelí z útoku pocházejí z Tádžikistánu.
Rusko je stát s velkou tradiční muslimskou menšinou, jejíž historie sahá stovky let zpátky. Podle ruského oficiálního názoru je islám, druhé nejčastější vyznání, jednou z tradičních konfesí země.
Doporučení ministerstvo vzneslo po teroristickém útoku, ze kterého jsou obviněni migranti ze Střední Asie. Útok ještě více vyostřil panující nálady v Rusku proti přistěhovalcům.
Oblečení a další detaily ukazují na spojitost mezi čtyřmi zadrženými, a muži, kteří provedli masakr v koncertní síni v ruském Krasnogorsku, píše The New York Times ve své analýze.
Ruské úřady informovaly, že v souvislosti s pátečním masakrem zadržely 11 lidí, včetně čtyř mužů, kteří se podle vyšetřovatelů bezprostředně účastnili útoku.
„Pro Putina je to spíš takový trapný okamžik, kdy vypadá, že v době, kdy by měla bezpečnost být na vyšší úrovni, tak si Kreml nedokáže obstarat bezpečí,“ vysvětluje Vojtěch Boháč.
Důvodů, proč by se kdokoliv, zejména muži z Tádžikistánu, měli připojit k islamistům, je více. Může za tím být pocit vyloučení, nedůstojné životní podmínky i dohled úřadů, které přitom nestaví mešity.
Stýkání a potýkání Putinova Ruska a Islámského státu je delší než posledních pár dní, vlastně trvá po celou dobu existence organizace, která si říkala Islámský stát.
„Tuto otázku nechávám bez odpovědi,“ reagoval na obvinění z mučení podezřelých Peskov a odmítl se vyjádřit i k totožnosti zbývajících sedmi zadržených v souvislosti s činem.
Ruský prezident Putin naznačil spojení Kyjeva s útokem v Krasnogorsku u Moskvy. „To by museli být úplní hlupáci,“ říká bezpečnostní analytik Foltýn o teorii, že útočníci prchli přes Ukrajinu.
V posledních týdnech 87letý papež trpěl opakovanými záněty průdušek a chřipkou. Pověřil proto svého pobočníka, aby za něj četl jeho projevy. Text připravený pro dnešní kázání však nebyl přečten vůbec.
O vyhlášení celostátního smutku v sobotu informoval v televizním projevu ruský prezident Vladimir Putin. Televizní a rozhlasové stanice poté změnily vysílání.
Ruský prezident Vladimir Putin se snaží svalit svou vlastní odpovědnost za páteční teroristický útok na někoho jiného, uvedl v sobotu večer na sociálních sítích ukrajinský prezident Zelenskyj.
V autě, ve kterém podezřelí prchali z Moskvy, se podle jednoho z ruských poslanců našly cestovní pasy Tádžikistánu, ruská média zveřejnila záběry, na nichž jeden odpovídá na otázky tádžicky.