Přehled sobotního tisku: Čechům chybí na cestách endiaron, Krušné hory otevřely novou Mikulášskou štolu a nemocnice na Rokycansku se potácí s hackerským útokem.
Se střevní infekcí dnes skončila v nemocnici asi třicítka středoškoláků z Kroměříže. Původ nákazy je zatím neznámý, pátrají po něm hygienici. Podle ředitele kroměřížské Střední hotelové školy Petra Hajného ale zřejmě není z jídla. Na internátě se totiž začala šířit nejdřív mezi studenty veterinární školy.
Průjem, zvracení a teploty. S takovým problémem se v poslední době potýká stále více lidí na Vysočině. Často trvají problémy jen dva až tři dny. U malých děti přináší onemocnění často pouze jednu bezesnou noc celé rodiny. Své o tom ví i učitelky ve školkách. Ale i rodiče, kteří často nemají pro své dítě jinou alternativu hlídání a tak po jedné prozvracené noci unavené a nakažené dítě do školky přivedou. A kolotoč začíná.
Za průjmy více než 11 tisíc německých školáků mohou pravděpodobně mražené jahody z Číny. S tímto vysvětlením přišlo německé ministerstvo zdravotnictví. Podezření na jahody pocházející z Číny jsou ale zatím založená jen na rozhovorech s postiženými lidmi. Německé úřady jsou proto velmi opatrné.
Přes 230 tisíc německých domácností ve městě Erfurt a jeho okolí dostalo varování před možnou střevní nákazou z pitné vody. Ke kontaminaci nebezpečnou bakterií coli došlo pravděpodobně v důsledku silných dešťů, které se Německem přehnaly v posledních dnech. Přesná příčina znečištění ale zatím není jasná.
Některým pacientům může konec roku pokazit střevní chřipka. Praktičtí lékaři si všímají, že jí v Česku okolo vánočních svátků přibylo. Oficiální statistiky to zatím neprokázaly. Může to být ale tím, že se o svátcích lidé léčí doma. Za poslední tři týdny před Vánoci onemocnělo střevní chřipkou přes 600 lidí.
Zatím neznámá nákaza zasáhla zaměstnance dolu ČSA v Karviné. Tři stovky z nich trpí zažívacími potížemi. Těžaři teď společně s hygieniky hledají příčiny.
Nákaza nebezpečnou střevní bakterií EHEC v Německu opadá, počet nových případů se zastavil. Epidemie je podle dnešního prohlášení bavorského ministra zdravotnictví Markuse Södera na ústupu.
Kvůli nákaze bakterií EHEC v Německu se narychlo sejdou ministři zemědělství Evropské unie. Mimořádné zasedání ministerské rady na zítra do Lucemburku svolal maďarský ministr Sándor Fazekas. Maďarsko jako předsednická země přijde s vlastními návrhy.
České úřady prověřují, zda se i k nám dostaly zeleninové výhonky, které v Německu pravděpodobně způsobily nebezpečnou střevní nákazu. Státní zemědělská a potravinářská inspekce zatím čeká na podrobnější laboratorní výsledky z Německa, nicméně už od rána probíhá monitoring dovezeného zboží. Panika, která v souvislosti se střevní nákazou vznikla, negativně ovlivnila trh se zeleninou, původně se totiž mluvilo o nákaze z okurek nebo salátu.
Smrtící nákaza, která v Evropě zabila už na 18 lidí, je zcela novým mutantem dvou různých bakterií EHEC a může být živočišného původu. Oznámila to Světová zdravotnická organizace. Jde údajně o unikátní kmen, který se dosud při žádném výskytu onemocnění neobjevil.
V Česku dosud Národní referenční laboratoř pro stafylokoky prověřila šest případů podezření na nebezpečnou nákazu. Z nich je pět negativních, krvácivým průjmem způsobeným bakterií Escherichia coli onemocněla pouze americká turistka, která pobývala v Německu.
Nebezpečná nákaza střevní bakterií E.coli si vyžádala první oběť ve Francii. Další tři podezřelí zůstávají v nemocnici. Obavy z možné kontaminace způsobily výrazný pokles spotřeby zeleniny.
Do Česka se dostaly kontaminované okurky ze Španělska. Ty jsou zřejmě v Německu původcem nebezpečné střevní nákazy. Podle mluvčího Státní zemědělské a potravinářské inspekce Michala Spáčila se zatím neví, jestli se okurky u nás dostaly do prodeje.
Nemoci podlehlo už 10 lidí, infikovaných je přes 1 000. Lékaři v Hamburku začali nejvážněji nemocným lidem dávat nové léky proti selhání ledvin. Podle ministra zdravotnictví Šlesvicka-Holštýnska epidemie zatím nedosáhla vrcholu. Za zdrojem nákazy jsou zřejmě salátové okurky ze Španělska.