Trump a Kim se od loňského roku sešli už třikrát, naposledy při narychlo zorganizované schůzce v těžce opevněné demilitarizované zóně mezi Jižní a Severní Koreou koncem června.
Oba státníci se od loňského roku sešli už třikrát, ale pokrok v jednání byl jen skromný. Pchjongjang navíc v poslední době provedl několik zkoušek balistických raket krátkého doletu.
Usmívající se Kim s Trumpem, Kim mávající z limuzíny, lidé s vlaječkami i plačící zaměstnanci ambasády v Hanoji, kterou diktátor navštívil – takové záběry odvysílala severokorejská televize.
Kim se setkal s vietnamským prezidentem a šéfem komunistické strany Nguyenem Phu Trongem. Další den položil červeno-žluté věnce k památníku válečných hrdinů a mučedníků v Hanoji.
Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un se podle severokorejské agentury KCNA rozhodli v tomto produktivním vyjednávání i nadále pokračovat.
„Narazily na sebe dvě úplně jiné představy o denuklearizaci i o sankcích,“ řekl analytik Milan Slezák. Další jednání budou ve znamení přetahované a ústupků právě v těchto oblastech.
Americký prezident Donald Trump a vůdce KLDR Kim Čong-un na summitu ve Vietnamu nedosáhli žádné dohody. Jednání podle Trumpa zkrachovala kvůli otázkám zrušení sankcí a denuklearizaci Severní Koreje.
Na summitu Trumpa a Kim Čong-una ve Vietnamu nebylo dosaženo žádné dohody. Jednání podle Trumpa zkrachovala kvůli otázkám úplného zrušení sankcí proti KLDR a denuklearizace Korejského poloostrova.
Šéf Bílého domu Trump označil Kimův návrh za „dobrý nápad“ a dodal, že by se mělo jednat o reciproční opatření. Kim rovněž před novináři zopakoval svou ochotu vzdát se jaderných zbraní.
Americký prezident Donald Trump si na twitteru pochvaloval první den jednání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem. Oba státníci ho zakončili společnou večeří. Předtím se sešli na uzavřeném jednání.
„Celý svět o nás bude mluvit. To je přece úžasná reklama,“ říká pan Vuong. Je na něm vidět, jak je hrdý, že Vietnam bude ve středu a ve čtvrtek zřejmě tou nejdůležitější zemí na světě.
Americký prezident Donald Trump se ve středu několik hodin před summitem se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji setkal prezidentem hostitelské země summitu Nguyenem Phu Trongem.
Vlak se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v úterý ráno místního času přijel do vietnamského pohraničního města Dong Dang. Kim následně vozem odjel do Hanoje.
Ruská agentura TASS informovala, že Kim se už vydal obrněným vlakem na cestu. V Hanoji se příští týden setká i s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
Ostřílení diplomaté, kteří pracovali pro režim od dob Kimova otce a dědečka, byli nahrazeni novými, mladými poradci, jež si Kim vybral na základě ideologie a věrnosti.
Moji zástupci právě opustili Severní Koreu po velmi produktivním jednání, na němž bylo dohodnuto místo a čas druhého summitu s Kim Čong-unem. Ten se bude konat v Hanoji, napsal Trump na twitteru.
Kim Čong-un je spokojen s výsledky rozhovorů, jejichž účelem je připravit druhý summit s americkým prezidentem Trumpem. Ten se chce s Kimem sejít koncem února.
Cílem videokonference organizované ústředním sekretariátem Korejské strany práce bylo „zabránit ideologickému kolísání“ znejistěných kádrů a obyvatel a ujistit je, že vše jde podle vůdcova plánu.
Prezident Donald Trump se stal terčem kritiky poté, co severokorejská televize odvysílala záběry ze zákulisí summitu v Singapuru, na kterých šéf Bílého domu salutuje severokorejskému generálovi.
Americký ministr zahraničí Mike Pompeo ve čtvrtek připustil, že jaderného odzbrojení Severní Koreje nemusí být vůbec dosaženo. Pompeo se tak vyjádřil na návštěvě Číny.
Promarněná příležitost pro diskusi o lidských právech. Tak vidí spektakulární setkání v Singapuru někteří z těch, jimž se ze Severní Koreje podařilo uprchnout.
Donald Trump připustil, že Kim Čong-un spáchal strašné věci, a nazval jej výrazem, který lze přeložit jako tvrdý, drsný i zločinecký. Dodal ale, že mnoho dalších lidí udělalo také hrozné věci.
Po historickém setkání Trumpa se severokorejským vůdcem navrhli dva norští poslanci amerického prezidenta na Nobelovu cenu za mír za rok 2019. Už v květnu ho navrhla i skupina amerických republikánů.
Washington||Magdalena Slezáková|Zprávy ze světa|Aktualizováno