‚KLDR může prosperovat jako Hanoj.‘ Trump se sešel s vietnamským prezidentem

Americký prezident Donald Trump se ve středu několik hodin před summitem se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji setkal prezidentem hostitelské země summitu Nguyenem Phu Trongem. Prezidenti se sešli k rozhovoru a podpisu obchodní dohody. Šéf Bílého domu později poobědvá s vietnamským premiérem Nguyenem Xuanem Phucem.

Hanoj (Aktualizováno: 12:26 27. 2. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump se ve středu několik hodin před summitem se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji setkal prezidentem hostitelské země summitu Nguyenem Phu Trongem

Americký prezident Donald Trump se ve středu několik hodin před summitem se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v Hanoji setkal prezidentem hostitelské země summitu Nguyenem Phu Trongem | Foto: Luong Thai Linh | Zdroj: Reuters

Podle agentury AP Trump označil vztahy mezi USA a Vietnamem za příklad toho, čeho může dosáhnout Severní Korea, pokud se vzdá jaderných zbraní.

Trong je zároveň generálním tajemníkem Komunistické strany Vietnamu, a je tudíž nejmocnějším politikem asijské země. Hlavním účelem pobytu Trumpa v Hanoji je však chystaná schůzka s Kimem. Podle údajů Bílého domu by se měla uskutečnit v 18.30 místního času (12.30 SEČ).

Trump a Kim mají po vzájemném uvítání v hotelu Metropole nejdříve hovořit asi 20 minut mezi čtyřma očima a následně se obě delegace sejdou k večeři, která by měla trvat přibližně půldruhé hodiny. Další jednání jsou plánována na čtvrtek.

‚KLDR může prosperovat jako Vietnam‘

Severní Korea bude prosperovat jako Vietnam, pokud se vzdá jaderných zbraní. Napsal to ve středu ráno na twitteru americký prezident Donald Trump. Právě ve vietnamské metropoli Hanoji se ve středu setká se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, kterého v tweetu označil za svého přítele.

„Vietnam prosperuje jako málo míst na Zemi. Severní Korea by na tom byla stejně, a velmi rychle, pokud by denuklearizovala,“ napsal americký prezident.

Vietnam is thriving like few places on earth. North Korea would be the same, and very quickly, if it would denuclearize. The potential is AWESOME, a great opportunity, like almost none other in history, for my friend Kim Jong Un. We will know fairly soon - Very Interesting!

03:31 – 27. 02. 2019

11630 68204

V pozdějším twitterovém příspěvku šéf Bílého domu vyjádřil přesvědčení, že Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea v úsilí o odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova pomohou. Zároveň odmítl kritiky týkající se jeho postupu vůči KLDR a označil je za „falešné zprávy a dohady“. Jakých kritik se jeho reakce týkala, Trump neupřesnil.

Prezident USA se podle údajů Bílého domu setká s Kimem ve středu v 18.30 místního času (12.30 SEČ). Po vzájemném uvítání v hanojském hotelu Metropole mají nejdříve hovořit asi 20 minut jen v přítomnosti tlumočníků a následně se obě delegace sejdou k večeři, která by měla trvat přibližně půldruhé hodiny.

All false reporting (guessing) on my intentions with respect to North Korea. Kim Jong Un and I will try very hard to work something out on Denuclearization & then making North Korea an Economic Powerhouse. I believe that China, Russia, Japan & South Korea will be very helpful!

10:45 – 27. 02. 2019

11597 62755

K večeři zasednou společně s nejvyššími představiteli USA a KLDR také americký ministr zahraničí Mike Pompeo, personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, severokorejský šéf diplomacie Ri Jong-ho a hlavní severokorejský vyjednávač se Spojenými státy Kim Jong-čchol, který v minulosti působil jako šéf vojenské rozvědky.

1:44

‚Úžasná reklama.‘ Svět upírá pozornost na summit Trumpa a Kima, Vietnamcům to lichotí

Číst článek

Hlavní část jednání Kima a Trumpa, včetně možného podpisu dohod či delších tiskových konferencí, by se měla podle tiskových agentur odehrát ve čtvrtek. Dějištěm čtvrtečních rozhovorů bude podle agentury AP rovněž hotel Metropole; časový rozvrh ještě nebyl upřesněn.

Poprvé se spolu Trump a Kim sešli v červnu na historickém summitu v Singapuru. Oba tehdy slíbili, že budou pracovat na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a posílení míru v regionu. Od té doby ale nebylo v této záležitosti dosaženo výraznějšího pokroku.

Kim i Trump dorazili do Vietnamu. K jednomu stolu zasednou ve středu

Číst článek

Od hanojského summitu se očekává, že by měl přinést konkrétnější plán denuklearizace poloostrova. Podle expertů to znamená především stanovit časový rámec pro proces jaderného odzbrojení KLDR a uvést jmenovitá opatření k dosažení tohoto cíle.

Podle agentury Reuters američtí a severokorejští vyjednávači před summitem hovořili mimo jiné o možnosti, že by KLDR vpustila mezinárodní inspektory do svého hlavního jaderného zařízení v Jongbjonu. Návrat inspektorů do Severní Koreje a předložení úplného výčtu jaderných zbraní a zařízení KLDR patří mezi hlavní požadavky Washingtonu.

Spojené státy by na oplátku mohly Severní Koreji nabídnout otevření styčných úřadů či vyhlášení konce korejské války z let 1950–1953, která skončila pouze smlouvou o příměří, a nikoli podpisem řádné mírové dohody.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme