Radiožurnál, ČRo Plus a iROZHLAS.cz spouští projekt Česko 2025, v rámci něhož budeme probírat největší výzvy obyvatel. Začínáme cenami potravin. Na těch se loni snažila ušetřit víc než polovina Čechů.
V sobotu se do sbírky zapojilo 2250 kamenných obchodů a více než 5000 dobrovolníků. Sbírka navíc pokračuje na šesti e-shopech. Sbírky se každoročně konají na jaře a na podzim.
Až 19 procent firem zredukovalo počet benefitů, 17 procent snížilo jejich výši. A 9 procent firem benefity zrušilo úplně. Výjimkou jsou stravenky, které poskytuje skoro 90 procent zaměstnavatelů.
„V této odpovědi je vzácná shoda napříč českou populací. Skutečně: mladí, staří, ženy, muži z měst, z venkova. Na prvním místě prodejci, a pak až ti další,“ říká Ivan Cuker ze společnosti Median.
O situaci na trhu jednal s prezidentem Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomášem Prouzou a zástupci obchodních řetězců v pondělí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Akci ve všech krajích organizují potravinové banky. Mezi nejžádanější potravin patří ty s dlouhou trvanlivostí – rýže, těstoviny, olej, cukr, konzervy či polévky v sáčku. Potřeba je i drogerie.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) už má jasno, kdo může za vysoké ceny potravin. S jeho závěry ale nesouhlasí zemědělci, potravináři ani obchodní řetězce.
Hlavní změnou v novele o ochraně spotřebitele je to, že prodávající musejí spotřebitele informovat o nejnižší ceně, za kterou výrobek prodávali v posledních třiceti dnech před poskytnutím slevy.
Že trh s potravinami opět funguje, řekl Nekula (KDU-ČSL) v reakci na závěry, že při prověřování vývoje cen na trhu s potravinami u pěti základních komodit nebyla porušena hospodářská soutěž.
„Může to i vypadat, že došlo k nějakému koordinovanému skoku. Obchody totiž před Vánoci zdražily o 14 korun a ve stejný okamžik cukrovary zhruba o 6 korun,“ říká ke skokovému růstu cen ministr Nekula.
Vláda se podívá na ceny potravin od zemědělců po prodejce. „Bude jenom dobře, pokud to udělá někdo nezávislý – nemůže to ale být ministr zemědělství,“ tvrdí prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu.
Obchody na letištích, nádražích a prodejny potravin na benzinových pumpách budou mít otevřeno i na Nový rok. Prodejny nad 200 metrů čtverečních musí v neděli zůstat zavřené celý den.
Kdo může za zdražování cen potravin? Viceprezident Agrární komory vidí příčiny na straně obchodníků, viceprezident Svazu obchodu a cestovního ruchu věří, že na vině je celý dodavatelský řetězec.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce monitorovat ceny vybraných potravin a hlídat, jestli marže obchodníků nejsou přemrštěné a nezdražují už tak drahé potraviny. Je to správný krok?