Týká se to až čtyřiceti tisíc aut denně. Jejich řidiči běžně stojí v kolonách v místě, kde se čtyři pruhy od výstaviště a od Královopolského tunelu zužují do dvou. Po pondělní půlnoci se to změní.
Přítok Svratky do Brněnské přehrady klesá jen velmi pomalu a zatím stále převyšuje odtok. Na zbytku míst na jižní Moravě se však většinou očekává postupný pokles hladin.
Situaci pod přehradou mohou zkomplikovat spadané stromy a větve, které mohou jít korytem. „Nicméně na to jsme připraveni,“ tvrdí mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
Kvůli poškození je od konce prosince nemožný provoz po jedné ze čtyř kolejí. Týká se to vlaků na trati od Jihlavy. Spoje linky S4 jezdí v pracovní dny na dolní nádraží namísto toho hlavního.
Díky dvojčeti se tak dá například ověřit, zda stavby nových přehrad nevysuší jiné řeky. „Zkoušeli jsme vliv potenciální nádrže Borovnice na horní Svratce a její vliv na nadlepšení minimálních odtoků.“
Stavba protipovodňových opatření za víc než 1,25 miliardy korun v Brně začala v lednu, skončí příští rok na podzim. Ochrání část města před stoletou vodou, lidé dostanou lepší přístup k řece.
„Kriminalisté budou při dalším vyšetřování hledat odpověď, za jakých okolností se dostal do vody. Zatímní vyšetřování napovídá tomu, že zemřel bez cizího zavinění,“ uvedla policie.
Podle zjištění policistů se měl večer a v noci pohybovat v Komíně a Jundrově. Kriminalisté také získali informaci, že by se měl pohybovat ve skupince s dalšími podobně starými mladíky.
Zhruba 700 metrů dlouhý most vede od nádraží k řece Svratce podél Uhelné ulice. Víc než sto let je ale zasypaný a skrytý v náspu. Město ho chce nyní obnovit a vytvořit na něm cyklostezku.
Hasiči v sobotu a v neděli vyjížděli kvůli následkům bouřek k více než 1350 zásahům. Odčerpávali vodu z budov, odklízeli spadlé stromy a vyprošťovali auta.
Jihomoravští zastupitelé na pondělním mimořádném zasedání podpořili stavbu nového brněnského vlakového nádraží v poloze u řeky Svratky. Pro tuto variantu hlasovalo 53 zastupitelů z 57 přítomných.
Lidé v Herálci a Svratce stále zachraňují svůj majetek po povodních. Silné bouřky a přívalové deště jim zatopily domy a sklepy před necelým týdnem, odklízení škod ale stále zdaleka není u konce. S napětím teď také čekají, kolik peněz jim pojišťovny přiznají. Někdo už ví, že nedostane vůbec nic.
Muzeum ve Svratce na Žďársku nabízí expozici z první republiky. Návštěvníci si díky tomu mohou prohlídnout výjev z rušné ulice malého města, kde jsou živnostníci, škola nebo novinový stánek.
Na řece Svratce na Vysočině stále platí kvůli vzedmuté hladině stav ohrožení. Třetí nejvyšší stupeň teď ukazuje měřicí bod v Borovnici. Po proudu Svratky leží obec Unčín, kde také sledují zprávy o hladině řeky s obavami. A možná naposledy. Už za několik měsíců přijedou bagry a začnou pracovat na léta připravovaných protipovodňových opatřeních.