V této zimě zatím napadlo průměrné množství sněhu. Jenže zima je jako většina předchozích nadprůměrně teplá. Proto ani na horách z napadaného sněhu v polohách pod 1000 metrů nad mořem moc nezbylo.
Vltava v Českém Krumlově vystoupala na povodňový stupeň ohrožení před 18.00. Město rozmístilo kolem řeky asi 1000 pytlů s pískem a připravuje se na možnou povodeň.
Počet míst, kde toky dosáhly některého ze stupňů povodňové aktivity, stoupl na více než 170. Nejvyšší, třetí stupeň byl na 21 místech. Praha a další města zavádí preventivní protipovodňová opatření.
Problém způsobil pád jednoho z pilířů, který v sobotu poškodil prudký proud řeky zesílený rychlý táním sněhu. Nikdo naštěstí při zhroucení mostu neutrpěl zranění.
Český hydrometeorologický ústav varují před vydatným deštěm po celé České republice. Podle meteorologů může dojít i ke zvýšení hladiny řek v Plzeňském kraji, na severu Moravy a ve Slezsku.
Meteorologové kolem páté hodiny ranní odvolali povodňovou výstrahu pro Královéhradecko, Trutnovsko a Klatovsko. Hladiny řek stoupaly kvůli sněhu, který tál na Šumavě, v Krkonoších a Orlických horách. Situaci zhoršovalo oteplení, déšť i silný vítr.
Změny v klimatu se projevují ve všech částech světa, i v rakouských Alpách. Tamní ledovce přišly za posledních 160 let o víc než polovinu své plochy. Kvůli tomu jsou tenčí, a tedy tmavší a zranitelnější. A tají o to rychleji. Vědci hledají přesnou příčinu, vlekaři jsou vyzbrojeni desítkami tisíc sněžných děl a také kuriózními argumenty. Ovčí trus ve třech tisících metrech nad mořem prý dokazuje, že oteplování v Alpách není historicky žádnou novinkou.
Vodohospodáři v Královéhradeckém kraji jsou připraveni na tání sněhu na horách. V Krkonoších a Orlických horách leží jen lehce nadprůměrná sněhová pokrývka a ta by podle předpovědi počasí měla odtávat pozvolna.
S příchodem dlouho očekávaného jara a nadcházejícím oteplením se zvyšuje riziko výrazného tání sněhu na horách. Letos ho tam leží opravdu velké množství. Vodohospodáři ale obavy z rychlého tání nemají. Přehrady jsou navíc upuštěné a připravené pro zadržení vody.
Sníh na celé Vysočině vytrvale odtává, povodní se ale podle hydrologů obávat nemusíme. Zásoba sněhu, a tím i obsažené vody, je sice značná, v porovnání s předchozími lety, především s kritickým rokem 2006, je však pořád poměrně nízká. Předpověď počasí je k tání příznivá, výrazné teplotní skoky meteorologové nepředpovídají.
Víkendové sněžení vystřídal déšť. Pršet bude v Ústeckém kraji podle meteorologů v pondělí i v úterý. Podle předpovědí hladiny řek nedosáhnou ani prvního povodňového stupně. Sníh totiž zatím odtává pomalu.
Kvůli dešti, tajícímu sněhu a vysokým teplotám na některých místech dál stoupají hladiny řek. Voda se začíná vylévat na dolním toku Labe v okolí Ústí nad Labem a Děčína. Hladina Labe v následujících hodinách může ještě stoupat.
Oteplení a rychlé odtávání sněhu zvedá hladiny řek v Česku. Meteorologové proto vydali výstrahu, která varuje před dalšími vzestupy hladin toků, zejména ve středních polohách. Na desítkách míst, hlavně ve středních, jižních a západních Čechách, platí stále první povodňový stupeň, někde hladiny řek stouply na druhý povodňový stupeň.
Oteplení a rychlé tání sněhu zvedá hladiny některých řek. Ty by mohly vystoupat na první nebo případně druhý stupeň povodňové aktivity. Od včerejšího večera proto platí výstraha meteorologů. Varování se týká Jihočeského, Plzeňského a Středočeského kraje, dále pak Vysočiny a Prahy.
Největší souvislá masa ledu v Grónsku – Petermannův ledovec – dále eroduje. O prasklině v plovoucí části Petermannova ledovce vědci věděli už delší dobu, satelitní snímky NASA ale prokázaly definitivní odlomení obrovské části ledové kry. Vznikl tak nový ledovec o ploše asi 120 kilometrů čtverečních, což odpovídá zhruba čtvrtině rozlohy Prahy.
Tání sněhu zvedá hladiny řek hlavně v podhorských oblastech. Meteorologové upozorňují, že kvůli dešti bude určitě ještě dopoledne voda v tocích stoupat.
Tající sníh a déšť mohou na severu Čech zvednout hladiny řek. Na velkou vodu by se měli připravit hlavně lidé na Liberecku a Ústecku. Výstraha platí od dnešního odpoledne až do čtvrtka. Meteorologové varují i před komplikacemi, které mohou způsobit nahromaděné ledové kry v korytech řek.
Klesání hladin řek, ale i lokální komplikace kvůli ledu, taková je aktuální situace na řekách v Česku. Nižší noční teploty oblevu zpomalily. Na několika místech ale zůstává druhý povodňový stupeň. Především kvůli ledovým krám, které brání průtoku.
Obleva a vytrvalý déšť přinesly na několika místech republiky menší záplavy, nejvíce problémů měli lidé v Libereckém kraji. Hasiči zde vyjížděli k zatopeným zahradám, sklepům a garážím, ve Varnsdorfu museli uvolňovat ledové kry z řeky Mandavy.
I nadále platí výstraha meteorologů před sněžením, silným větrem a stoupáním hladin řek. Ve vyšších polohách po celé republice se budou tvořit závěje a sněhové jazyky, ve středních a jižních Čechách a také na Plzeňsku mohou v důsledku tání sněhu stoupat řeky.
Obleva v podhůří Jizerských hor způsobila vzestup hladin řek na Frýdlantsku, zejména Řasnice a Smědé. V horách ale teploty příliš nestouply a tak tam sníh tolik neodtává.
I přesto, že letos v zimě na horách napadlo hodně sněhu, pořád to není tolik jako v roce 2006. Radiožurnálu to řekl Pavel Punčochář, ředitel sekce vodního hospodářství ministerstva zemědělství.