Situace na řekách se uklidnila. Místy průtoky komplikují ledové bariéry
Klesání hladin řek, ale i lokální komplikace kvůli ledu, taková je aktuální situace na řekách v Česku. Nižší noční teploty oblevu zpomalily. Na několika místech ale zůstává druhý povodňový stupeň. Především kvůli ledovým krám, které brání průtoku.
V Dolní Sytové na Semilsku Jizera klesla na 2. povodňový stupeň a situace je tam stabilizovaná. Řeku ale na několika místech stále blokují tuny ledu.
Krizový štáb Libereckého kraje rozhodl o tom, že ledové kry odstřelí pyrotechnici. Přípravné práce začnou už dnes.
Pyrotechnici budou postupovat proti toku Jizery od Turnova na Rakousy až do Dolní Sytové společně s hasiči a policisty.
Krajská povodňová komise bude informovat všechny dotčené obce, aby se připravily na případnou evakuaci obyvatel v ohrožených oblastech.
„Budeme muset podél toku tam, kde se budou kry odstřelovat, varovat obyvatelstvo. Budeme muset podle pokynů pyrotechniků uzavřít určitý prostor, protože z toho budou zřejmě odlítávat kusy ledu, tak aby nedošlo k nějakému zranění nebo poškození na majetku,“ vysvětluje policejní ředitel liberecké policie Milan Franko.
Odstřely by měly začít pravděpodobně v pondělí, v brzkých ranních hodinách v Rakousích u Turnova.
„Jedná se o úseky dlouhé až několik kilometrů, to je v oblasti Dolní Sytové směrem k Semilům, tam se to pohybuje kolem kilometru a těch je dohromady asi pět. Je vidět na stromech, jak se kry posunovaly směrem dolů. Stromy jsou zničené, jsou obroušené a ten pohled není vůbec pěkný. Musí se neprve uvolnit Rakousy, potom se bude postupovat proti toku a postupně se budou uvolňovat celé úseky,“ potvrdil ředitel Povodí Labe Jaroslav Jaroušek.
Ledová bariéra se tvoří i na Bečvě
Průtok některých řek je komplikovaný také v Olomouckém kraji. Druhého povodňového stupně dnes ráno dosahuje Bečva v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku, kde se vytvořila dlouhá ledová bariéra. Podle vodohospodářů zatím nebezpečí rozlití nehrozí.
V pohotovosti od nočních hodin byli také vodohospodáři v sousedním Ústí, kde zcela pravidelně při jarním tání dochází k zaplavení hřiště. I tady se zatím řeka drží v korytě.
O 15 kilometrů dál v Lipníku nad Bečvou včera několik hodin zasahovaly dvě hasičské jednotky u domu, přes jehož zahradu teče Loučský potok. Na dvou mostcích přes vodu totiž zamrzly mříže, které by jinak naplavené kry pustily dále potoku.
„Díky tomu, že je to zamrzlé v ledu, který je silný a který jsme se snažili rozbít, tak přesto se to nepovedlo. Hasiči to pročistili a teď to docela teče,“ vysvětluje Tomáš Konvičný.
Vysoká voda ohrožuje Tišnov
Ledová bariéra se vytvořila také pod Tišnovem na Brněnsku, kde v noci stoupla Svratka o 3,5 metru. Vysoká voda teď ohrožuje Tišnov. Zatím se rozlila do polí a zaplavila zahrádkářskou kolonii v Předklášteří.
Obytné domy chrání pytle s pískem. První nálož odpálili hasiči v půl desáté nedaleko březinského jezu a teď pokračují podle vedoucího střelmistra Martina Červenky v odstřelech dál proti proudu řeky směrem k Tišnovu:
„Teď zkusíme delší odstřel, zhruba těch padesát šedesát metrů. Uvidíme, jaký bude rozhled, jaký to bude mít vliv na okolí a buď zvedneme další ránu na délku osmdesát sto metrů nebo půjdeme po padesáti šedesáti metrech dál. Tím se to uvolní, dojdeme až k tomu špuntu, který jde odstřelit na jednu ránu, pustí to k jezu a tady si s tím poradí už technika.“
Celkově je už ale situace na jižní Moravě klidná.
Podle Jiřího Petra z Povodí Labe by se v nejbližších hodinách průtoky řek zvyšovat neměly.
„Část sněhu už odtála, v nižších polohách sníh už není, tam bude docházet jen k dotoku, případně k přítoku vody z vyšších částí povodí. Čili předpokládáme kolísání vodního stavu, žádné výrazné zhoršení, žádné výrazné zlepšení,“ řekl.
K dalšímu zvyšování hladin řek by podle meteorologů mohlo opět dojít v polovině příštího týdne, kdy se denní teploty budou pohybovat kolem 10 stupňů Celsia.