Slovenská policie ukončila vyšetřování předloňské vraždy dvou lidí u bratislavského gay baru Tepláreň (Teplárna) a trestní stíhání podle očekávání zastavila kvůli sebevraždě útočníka.
„Po útoku se zvedla velká vlna solidarity a podpory, nestalo se ale vůbec nic,“ říká právnička, lidskoprávní aktivistka a poslankyně Progresivného Slovenska Lucia Plaváková v rozhovoru pro iROZHLAS.cz
„Je několikanásobně více nenávistných zpráv a vyhrožování LGBT+ skupině. A horší je ještě, že jsme se stali terčem politické kampaně,“ komentuje majitel baru Tepláreň Roman Samotný.
„Chceme, aby nás přestali urážet politici. Protože když nás uráží politici, tak to je kus od toho, aby nás zfanatizovaní lidé stříleli na ulici,“ říká moderátor Rastislav Iliev.
Nenávist jako motiv. LGBTQ lidé jako terč. Kdo za smrt dvou mladých mužů v Bratislavě nese skutečně odpovědnost? A co může tento útok na Slovensku rozdmýchat?
V rozhovoru pro iROZHLAS.cz říká expremiérka Iveta Radičová, že sama dlouhodobě apelovala na ukončení šíření nenávisti a aby se politika vrátila do normálu. „Nepomohlo to,“ hodnotí dnes.
Na Slovensku má bohužel stále víc lidí sklon uzavírat se do vlastní názorové bubliny a postoje ostatních naopak buď ignorovat, shazovat, nebo je rovnou nenávidět.
Elitní prokurátor Daniel Lipšic uvedl, že rodiče střelce neoznámili policii čin svého syna, byť o něm věděli. Syn zanechal doma dopis na rozloučenou a v minulosti trénoval střelbu na střelnici.
„Slováci jsou velmi lidoví a mají jedno hezké přísloví: tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. Teď se džbán rozbil, ale k tomu Slovensko směřovalo už dlouho,“ vysvětluje Vašečka.