„Pondělí se zapíše jako velmi teplý den. Teploty vystoupily k 17.00 nejčastěji na 27 až 31 stupňů Celsia, na jižní Moravě až na 34 stupňů Celsia,“ uvedli meteorologové.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Červnové vlny veder byly v Řecku ještě nedávno velmi vzácným jevem, v posledních letech jsou ale výrazně častější. V Aténách jsou rozmístěni zdravotníci a některé památky byly uzavřeny.
Kvůli teplému, suchému a větrnému počasí je až do pátku na většině území Česka zvýšené riziko vzniku a šíření požárů, výjimkou je východ a jihozápad České republiky.
Průměrná globální teplota za posledních 12 měsíců je rovněž nejvyšší v historii měření. Byla o 0,70 stupně Celsia vyšší než průměr mezi lety 1991 až 2020.
Přechod studené fronty srazí teploty i o víc než deset stupňů a v noci na čtvrtek se mohou místy objevit přízemní mrazíky. O víkendu se denní teploty vrátí nad 20 stupňů Celsia.
V sobotu meteorologové očekávají nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů Celsia. Není tak vyloučeno, že se dostanou až k 25 stupňům, což by znamenalo první letní den tohoto roku už na konci března.
Ve čtvrtek přejde přes Česko studená fronta, za níž se krátce ochladí, teploty nepřekročí sedmnáct stupňů, někde zůstanou jen kolem deseti stupňů Celsia. Na Velikonoce se ale vrátí velmi teplé počasí.
Na více než polovině měřicích stanic v Česku v pátek padaly teplotní rekordy. Nejvyšší hodnotu 20,6 stupně zaznamenali v Doksanech na Litoměřicku. Nové maximum má i pražské Klementinum.
Nový rekord pro 29. února má také Vsetín, kde bylo 16,7 stupně. V Lednici na Břeclavsku se teplota dostala na 16,3 stupně, v Návsí u Jablunkova na Frýdecko-Místecku to bylo 16,2 stupně.
Rekord ve Vyšším Brodě překonal dosavadní maximum 14,6 stupně Celsia z roku 2020. Ze stejného roku jsou i další pátkem přepsané rekordy v šumavské Horské Kvildě a v Karviné.
Rekord pro 9. únor padl například v Opavě, kde bylo 13,7 stupně. Neumětely na Berounsku zaznamenaly nové maximum s hodnotou 13 stupňů. Na stanici Praha-Karlov bylo 12,7 stupně.
„Rok 2023 se svou průměrnou roční teplotou umístil na 1. až 2. místě za 249 dosavadních roků od roku 1775, spolu s rokem 2018,“ konstatovali meteorologové.
V Karviné ukázal teploměr 24,3 stupně Celsia. Odpoledne bylo 24 stupňů v Opavě a Pohořelicích na Brněnsku. Teplotní rekord velmi pravděpodobně padl také v pražském Klementinu.
Říjnové teploty na jihu Moravy již několikrát překonaly dosavadní maxima a teplo bude i v příštích dnech. V sobotu bude 19 až 22 stupňů Celsia, v neděli mezi 14 a 18 stupni.
Na mnoha místech v Čechách i na Moravě bylo výrazně více než 25 stupňů Celsia, což je hranice pro letní den. Rekordy padly na téměř polovině ze zhruba 160 stanic, které měří alespoň 30 let.
Teploty tento týden překonají zřejmě i rekordně horký konec září, v úterý mohou vystoupat až na 29 stupňů. Od středy se pak skokově ochladí na 15 až 19 stupňů.
Tropické teploty by v Česku podle předpovědi měly vydržet i v úterý, letos možná naposled. Mírné ochlazení s přeháňkami a místy bouřkami meteorologové očekávají od středeční studené fronty.
Úterkem tropy v Česku podle předpovědi nekončí. Ve středu mohou teploty hlavně na jihu Moravy vystoupat až na 33 stupňů, ve čtvrtek bude až 32 stupňů a v pátek až 34 stupňů.