Extrémní vedra letos zlomila 19 národních teplotních rekordů. ‚Vymykají se normálu,‘ míní klimatolog

V tomto roce už byl překonán bezprecedentní počet devatenácti národních teplotních rekordů kvůli vedrům. Řekl to vlivný kostarický klimatolog Maximiliano Herrera britskému listu The Guardian. Extrémní projevy počasí jsou přitom stále častější a porucha klimatu stále intenzivnější, připomíná deník.

Londýn Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto

Nejhorší vedra se koncentrovala do tropických oblastí (ilustrační foto) | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Kromě absolutních národních rekordů letos bylo ve 130 zemích zaznamenáno 130 měsíčních teplotních rekordů a meteorologické stanice od Arktidy po jižní Pacifik registrovaly desetitisíce místních rekordů, řekl pro The Guardian Herrera, který si vede archiv extrémních povětrnostních událostí.

„Toto množství extrémních veder se vymyká všemu, čeho jsme dosud byli svědky nebo co jsme považovali za možné,“ zdůraznil Herrera. „Měsíce od února 2024 do července 2024 v každé statistice pokořovaly rekordy nejčastěji,“ dodal vědec.

3:35

El Niňo přispívá k oteplení, ale mělo by opadnout. Až skončí, budou odchylky menší, říká meteoroložka

Číst článek

Údaje jsou alarmující, protože loni se ještě dala extrémní vedra do značné míry přisoudit kombinaci globálního oteplování způsobeného člověkem a přirozeného jevu El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří, což v mnoha částech světa vede k vyšším teplotám.

Od letošního února ale El Niňo slábne, ale sotva to přineslo nějakou úlevu. Rekordy padají dokonce mnohem rychlejším tempem, než ke konci roku 2023, upozorňuje Herrera.

Na místní úrovni se průlomové meteorologické události odehrávají každý den. Některé dny tisíce monitorovacích stanic na světě přinášejí údaje o nových rekordních teplotách pro daný měsíc.

Noční teploty

Rekordní bývají často i noční teploty, což je zvlášť vyčerpávající, protože lidé a ekosystémy nemají kdy si odpočinout od neústupných veder. Například na konci července se čínský region Jüe-jang pařil v bezprecedentně vysokých nočních teplotách, které neklesly pod 32 stupňů Celsia a to v kombinaci s nebezpečně vysokou vlhkostí.

Červenec byl druhým nejteplejším měsícem, hlásí služba Copernicus. Klima se podle ní dál otepluje

Číst článek

Ohromující je geografický rozsah zaznamenaných absolutních národních rekordů. Například Mexiko 20. července evidovalo rekordních 52 stupňů v městečku Tepache. Na druhé straně světa australské Kokosové ostrovy zaznamenaly 7. dubna letos už třetí absolutní teplotní rekord 32,8 stupně Celsia.

Nejhorší vedra se však koncentrovala do tropických oblastí. Sedmého června zaznamenal v Asuánu svůj národní rekord 50,9 stupně Celsia Egypt. Dva dny předtím Čad zaznamenal národní rekord 48 stupňů ve městě Faya.

Podobně Ghana 1. května naměřila v Navrongu své nové maximum 44,6 stupně Celsia a asijský Laos 43,7 stupně ve vesnici Tha Ngon. Nějaké rekordy byly z tropických oblastí hlášeny každý den v uplynulých patnácti měsících, tvrdí Herrera, který klimatické rekordy monitoruje 35 let a údaje aktualizuje na svém účtu na platformě X.

Jeho data jsou v souladu s informacemi velkých institucí a organizací, které varují před rychlým oteplováním světa. Například meteorologická služba Evropské unie Copernicus nedávno informovala, že červen byl globálně třináctým měsícem v řadě s rekordně vysokou průměrnou teplotou pro daný měsíc.

Teploty byly 1,5 nad úrovní z předindustriálního období, což přináší vlny veder, extrémní srážky i sucha, tání ledovců či vzestup hladiny moří. Světová meteorologická organizace (WMO) uvádí, že nejméně deset zemí už letos naměřilo teploty nad 50 stupňů Celsia.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme