„Ukrajinská vláda Slovensku nabídla možnost jednat bilaterálně o kompenzacích, například z takzvaných zmrazených ruských aktiv. Fico o to ale žádný zájem neprojevil,“ uvedl Oleksandr Charčenko.
„Dopad toho, že plyn přestane proudit přes Ukrajinu, bude na evropský plynový trh naprosto marginální,“ ujišťuje bývalý ředitel české pobočky firmy E.ON Martin Záklasník.
Evropská komise dospěla k názoru, že část platného zákona není slučitelná s unijním právem. Na to upozorňovaly země, kterých se poplatek 63 korun za MWh týkal. Kromě Česka protestovalo třeba Rakousko.
Rozhodnutí odůvodňuje očekáváním, že objem ropy v běloruské části přepravního systému klesne o polovinu. Zvýšit poplatek za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko chce od ledna i Ukrajina.
Osoby, které Slovinskem pouze projíždějí a v zemi nemají bydliště, mohou tak ještě týden překračovat hranice bez zvláštních podmínek, pokud se v zemi nezdrží déle než 12 hodin.
Pokud se čeští řidiči v pohraničí rozhodnou zkrátit si cestu jízdou přes Sasko, splní tím podmínky tranzitu a žádné saské karanténní nařízení neporuší.
Teroristé využívají Česko podle premiéra Bohuslava Sobotky z ČSSD jako tranzitní zemi pro cestu do dalších států, třeba do Francie. Údajně to naznačují informace zpravodajských služeb.
Chrudim se chce definitivně zbavit nákladní dopravy, řešením má být druhý obchvat. Město více než deset let čekalo na přeložku frekventované silnice I/37.
Ukrajina je připravená zajistit přepravu ruského plynu do Evropy i v případě sankcí Kyjeva vůči Moskvě. Uvedl to ukrajinský plynárenský podnik Naftogaz. Obchod by však podle představ Ukrajinců neprobíhal podle stávajících smluv.
Další etapu III. tranzitního železničního koridoru, konkrétně průjezd uzlem Plzeň, postaví společnost Skanska. Příslušnou smlouvu dnes představí ministerstvo dopravy. Třetí koridor spojuje napříč celou republikou Mosty u Jablunkova na východě se západočeským Chebem.