Pracovníci obce Michal Jakubec a Jaroslav Urban svážejí tříděný odpad od domů. Zastávek mají opravdu hodně. Takzvaný pytlový způsob sběru tříděného odpadu funguje ve Chvalšinách už několik let.
Ministr životního prostředí Petr Hladík z KDU-ČSL je přesvědčený, že jeho návrh o povinném zálohování PET lahví a plechovek vláda schválí ještě do konce srpna. Proti jsou odpadářské firmy i řada obcí.
Pokud nejsou malé tlakové nádoby od laků na vlasy, deodorantů nebo repelentů prázdné, při dalším zpracování může hrozit výbuch. Jak se to stalo třeba loni v areálu Pražských služeb.
Hlavním argumentem, proč zálohování PET lahví a plechovek bude pozitivní vývoj třídění odpadu, je podle Surého ekonomická motivace. Drahovzal ale vnímá jako naivní představu.
Popelnice v bytových domech nebo u rodinných domů pojmou navíc i kovy. To má zjednodušit třídění, navíc Pražské služby na základě toho ušetří asi 20 milionů korun ročně.
Výrobní linku chce firma postavit v areálu poblíž hlavního vlakového nádraží. Původně měla linka stát v nedalekých Biskupicích, proti tomu ale protestovali místní.
Většina bioodpadu končí v popelnicích na směs a následně ve spalovnách. Města stále častěji řeší jiné alternativy, jak s ním naložit. Například Mladá Boleslav využívá vzniklý biometan v MHD.
„V aplikaci se objeví interaktivní mapa, která ukáže všechna dostupná místa v okolí, kam můžete věci vyhodit,“ popisuje zakladatel spolku Ukliďme Česko Miroslav Kubásek.
Strach ze změny klimatu má většina Čechů. Je ochotná vyměnit pro dobro planety způsob dopravy, jiné ústupky by dělali navzdory strachu z klimatické katastrofy jen někteří.
Jednatel společnosti Odpady Písek Jakub Šimoník připouští zvýšení emisí v ovzduší kvůli rozšíření recyklační plochy. I to je přitom podle něj lepší než skládkování odpadu, který by se dal zrecyklovat.
Kromě toho dokáže program zobrazit i různé scénáře předpokládaného vývoje, kdyby třeba lidé začali víc třídit plasty. Primárně budou odhady a modely sloužit ministerstvu životního prostředí.
Deník pozoruje velký zájem o levnější paliva, Reportér stěhování některých druhů zvířat do měst. A Hospodářské noviny píšou o údajích o třídění odpadu. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
I přes to, že jsou Češi velmi dobří v třídění odpadu, na skládkách i tak končí recyklovatelný odpad. Podle Sosny by měl koncept skládek celkově skončit, což plánuje i EU.
Marie Perssonová, vedoucí sekce silničního oddělení v Malmö, řekla, že popelnice mají poskytnout „povzbuzení lidem, kteří dělají správnou věc, tím, že je rozesmějí.“
Během pandemie koronaviru narostlo v českých městech a obcích množství plastu až o 25 procent, píšou středeční Lidové noviny. Více ve výběru z médií, který připravil Radiožurnál.
Kdo třídí, zaplatí za odvoz popelnic méně. Tuto myšlenku prosazují desítky radnic v Česku. Cena za směsný odpad se zvyšuje. Obce musí množství odpadu vyváženého na skládky snižovat.
Prodělání covidu neznamená dlouhodobou imunitu, píšou Lidové noviny. A Správa železnic podle Deníku plánuje novou podobu tuzemských železničních stanic a zastávek. Více ve výběru z médií Radiožurnálu.
Největší část vytříděných článků tvoří alkalické baterie, které se sypou do velkých vaků z plastových vláken. V současné době jsou tyto baterie odváženy do Německa.
Podle evropské směrnice bude přidávání recyklátu do nových plastových lahví od roku 2025 povinné. Ministerstvo životního prostředí proto chystá i podporu zpracování rPETu.
Předběhli dobu s podlahovým vytápěním, stavbou akvaduktů a použitím betonu coby stavebního materiálu. A nyní vychází najevo, že staří Římané byli také mistry recyklace odpadových materiálů.