„Vrátil jsem se z Darná. Je to obrovské neštěstí. Všude leží těla – v moři, v údolí i pod budovami. 25 procent města je pryč,“ řekl agentuře Reuters telefonicky ministr civilního letectví.
Těla se našla v sobotu na dvou místech u pobřežního města Chums, uvedla libyjská pobočka Červeného půlměsíce. Zachránit se podle ní podařilo tři migranty a po dalších se pátrá.
Sajf al-Islám Kaddáfí si před šesti lety vyslechl od tripolského soudu verdikt smrti. Podle rozsudku se provinil válečnými zločiny během povstání proti vládě jeho otce v roce 2011.
Mluvčí vlády Muhammad Hamúda neupřesnil, za jakých okolností Kaddáfí vyšel na svobodu, podle něj úřady nyní splnily dva roky starý soudní příkaz k jeho propuštění.
K události došlo v březnu 2020. V Turecku vyrobená kvadrokoptéra Kargu-2 si za svůj cíl vybrala jednoho z Haftarových vojáků. Dron jej začal pronásledovat.
Stažení vojáků ze strategického města Syrta nařídila vláda premiéra Fáize Sarrádže, kterou uznává OSN. Ukončení bojů následně podpořil i východolibyjský parlament, který vládu neuznává.
Egyptský prezident už dříve varoval před zásahem v Libyi. Červenou linií je podle něj město pobřežní město Syrta. Pokud na něj milice tripolské vlády zaútočí, slibuje Egypt vojenský úder.
Evropa umí celkem dobře udržovat klid uvnitř svých hranic. Dlouhodobě ale selhává v napomáhání nebo vytváření klidu za svými hranicemi. Například v Libyi.
„Naše síly převzaly kontrolu nad (městy) Surmán i Sabráta a pronásledovaly teroristické (Haftarovy nakloněné, pozn. red.) milice,“ uvedl mluvčí tripolské vlády v komuniké.
Haftarovy jednotky minulý rok v dubnu zahájily tažení na Tripolis a tamní vládu. Při střetech mezi oběma o moc soupeřícími vládami byly zabity a zraněny stovky civilistů.
Mezinárodně uznávaná libyjská vláda premiéra Faíze Sarrádže o vyslání vojáků požádala. Už v listopadu podepsala Ankara s libyjskou vládou dohodu o vojenské spolupráci.
Turecká vláda může vyslat vojáky do Libye na pomoc tamní mezinárodně uznávané vládě. Schválil to ve čtvrtek turecký parlament, informovala agentura Anadolu.
O středeční půlnoci končí ultimátum generála Chalífy Haftara. Ti, ke kterým je ultimátum směřované, říkají, že je to jen další z výhrůžek samozvaného generála Haftara a jeho milic.
Rusko v pátek uvedlo, že jej vidina vyslání tureckých vojáků do Libye velice znepokojuje a dodalo, že dohoda mezi Ankarou a Tripolisem pro Moskvu otevírá řadu otázek.
Zatímco ze Sýrie se žoldáci Vagnerovy armády postupně stahují, jejich přítomnost začíná stále silněji pociťovat Libye. „Rusové se vždy cítí dobře tam, kde vládne chaos,“ říká analytik Karel Svoboda.
„Tyto hrůzné útoky mají za cíl rozsévat strach, vyvolat chaos a přerušit operace na jediném fungujícím letišti v libyjské metropoli Tripolisu,“ uvedlo OSN ve svém prohlášení.
„Při útoku byla zničena ocasní část letadla a lehké zranění utrpěn jeden z členů posádky. Celá posádka byla evakuována na bezpečné místo,“ uvedli ukrajinští diplomaté.